Яким би не було походження питної води, вона повинна відповідати жорстким нормативам по ряду органолептичних (вид, смак, запах) і санітарно-токсикологічних показникам безпеки і, до всього іншого, містити основні біологічно необхідні елементи. Саме такою вважається продукція ТМ Багата Вода, на сайті https://bagatavoda.com.ua/ компанії Юком Трейд ви зможете замовити в Одесі і області доставку бутильованої води найвищої якості.
Залежно від якості - вмісту важливих для здоров'я речовин та відсутності шкідливих - воді присвоюють дві категорії: першу або вищу.
- Вода першої категорії - безпечна для вживання вода з будь-якого джерела. Вона краще водопровідної води, але за змістом корисних елементів поступається воді вищої категорії. Крім того, якщо джерелом води стало централізоване водопостачання, в ній можуть залишатися побічні продукти хлорування.
- Вода вищої категорії - безпечна вода з джерел, захищених від біологічного і хімічного забруднення. До цієї води пред'являються більш суворі санітарно-гігієнічні вимоги - встановлена не тільки верхня, а й нижня межа вмісту мікро- і макроелементів.
Якщо природний склад недостатньо багатий, воду додатково насичують необхідними сполуками. Вважається, що вода вищої категорії фізіологічно повноцінна, вона доповнює раціон незамінними мінеральними речовинами.
В якості «дитячої» (для дітей до 3-х років) може бути використана тільки вода вищої категорії, при цьому в її виробництві не повинні використовуватися консерванти (срібло і діоксид вуглецю) - вони можуть вплинути на нестійку мікрофлору шлунково-кишкового тракту дитини. Крім того, вміст фторид-іона має бути нижчим нормативу для дорослих - в межах 0,6-1,0 мг / л. Справа в тому, що у дитини потреба в воді більша, ніж у дорослого, - близько 80 мл на кілограм ваги в добу: якщо фтору буде більше 1 мг / л, то в добовій кількості води виникне його надлишок.
Питна вода, яку ми купуємо в пляшках, може бути природною і підготовленою (такою, що пройшла процеси очищення, штучної мінералізації або демінералізації).
Природна вода
Артезіанська вода добувається з джерел, що залягають на глибині, так званих "артезіанських басейнів". Це дощова і тала вода, яка століттями накопичувалася в надрах, просочуючись через гірські породи - природні фільтри, очищалася і одночасно збагачувалася корисними мінералами, мікро- і макроелементами. Перебуваючи на глибині, ця вода не страждає від зовнішніх забруднень. При правильному видобутку з свердловин зазвичай вона вимагає лише очищення від суспензій і, якщо є перенасичення будь-яким елементом, приведення в норму цього показника. Склад артезіанських вод залежить від глибини їх залягання. Сказати однозначно, що води найбільш глибокого залягання кращі не можна - часом, з глибиною в воді збільшується кількість токсичних речовин, і тоді вона вимагає серйозного очищення.
Джерельна вода добувається з підземних джерел, що мають вихід на поверхню. Після видобутку і розливу в пляшки така вода повинна зберігати первинні властивості і склад. Джерельні води приємні на смак, але гарантувати їх незмінну якість практично неможливо через сезонні паводки, а також чере функціонування прилеглих промислових підприємств, в зв'язку з чим бутильованій джерельній воді часто присвоюється перша категорія.
До природної можна віднести і льодовикову воду. Вона утворюється в процесі танення льодовиків, вважається найбільш чистою і «легкою» - в ній міститься найменша кількість дейтерію (важкого ізотопу водню, який може впливати на здоров'я людини, сприяти розмноженню ракових клітин). За своїми властивостями тала вода схожа на дистильовану - в ній мало солей.
Очищена вода
Будь-яка вода перед розфасовкою проходить стадію підготовки. Технологій очищення води безліч - в залежності від вихідної якості води.
Найбільш поширена технологія «зворотний осмос». Вона дозволяє отримувати стерильну, ідеально чисту воду - спеціальні мембранні фільтри затримують все домішки, гарантуючи стабільну якість очищеної води.
Отримана за допомогою осмосу рідина позбавлена не тільки шкідливих, але і корисних речовин. Демінералізована (обезсолена, дистильована) вода не підходить для щоденного вживання. pH такої води зміщується в кислу сторону, і для підтримки кислотно-лужної рівноваги в крові мінерали починають «вимиватися» з кісток і зубів. Дистилят може використовуватися обмежено в лікувальних цілях, але в продаж, як правило, проступає вода, кондиціонована основними солями.
Наступний етап водопідготовки - знезараження - впливає на органічні забруднення (мікроби і бактерії) і робить воду придатною для зберігання.
Озонування - ефективний метод, який дозволяє окислити мікроорганізми і при цьому зберегти вихідний мінеральний склад води. Крім того, озон володіє післядією - запобігає розмноженню бактерій в пляшці. Основний ризик пов'язаний з тим, що озон може створити в воді суспензію розчинної органіки, і якщо її не прибрати, то таку воду, як живильне середовище, знову заселять бактерії, але вже більш небезпечні.
Ще один метод знезараження води - ультрафіолетове опромінення. Для різних видів бактерій, вірусів і найпростіших мікроорганізмів існують свої розрахунки за часом і потужності впливу, так що цей спосіб досить ефективний. Перед ультрафіолетовим очищенням вода повинна пройти детальну механічну очистку від домішок, оскільки в каламутній воді ефективність випромінювання знижується. Ультрафіолет діє тільки на живі клітини, які не впливаючи на хімічний склад води. Післядією не володіє.
Боротися з мікроорганізмами і збільшити термін зберігання води допомагають такі консерванти як срібло, йод, діоксид вуглецю. Для дитячої води дозволений тільки йод - як біогенний матеріал.
Цінність питної води визначають мікро- і макроелементи - всього близько 50 речовин. Для людини існує певна фізіологічна норма щодо складу та кількості розчинених у воді мінеральних солей. Практично на всіх питних бутильованих водах вказано загальний рівень мінералізації. З точки зору щоденного споживання води людиною, оптимальним можна вважати рівень 200-500 мг / л.
З питною водою людина може отримати до 20% добової дози кальцію, до 25% магнію, до 50-80% фтору, до 50% йоду - з розрахунку, що людина вживає два літри води на добу. Концентрація солей не повинна перевищувати допустимі норми. Є дані про те, що висока жорсткість сприяє утворенню сечових каменів (хвороби нирок). Але якщо зловживати знесоленої водою, зросте ризик серцево-судинних і гіпертонічних захворювань. Тому для бутильованої води і розроблені норми щодо вмісту солей з урахуванням їх впливу на здоров'я людини.