Влітку минулого року компанія ZeroAvia представила найбільший на той момент літак з нульовою емісією, літаючий без викопного палива - водневий Piper бізнес-класу масою 2 тонни і шістьма посадочними місцями. Інженери компанії успішно довели працездатність ключових елементів і економічність силової установки.
Минулого тижня Piper здійснив перший повний цикл випробувань, включаючи рулювання, зліт, політ по колу і посадку. За словами представників ZeroAvia, «політ літака бізнес-класу на водневих паливних елементах» відбувся вперше в історії авіації.
До речі, в період Першої Світової війни, неодмінним атрибутом екіпіровки французьких льотчиків були шовкові шарфики, детальніше про необхідність такого аксесуару ви дізнаєтесь на сайті do-slez.com.
Варто зазначити, що водневі літальні апарати вже піднімалися в небо. Наприклад, в 2016 з аеропорту Штутгарта злетів дослідний чотиримісний літак HY4, розроблений авіакосмічним центром Німеччини. Однак, за словами Вела Міфтахова, глави ZeroAvia, вся різниця в розмірах літака і в комерційній доступності моделі. Piper доводить, що масова пасажирська безвуглецева авіація дуже скоро стане реальністю!
Компанія очолює програму HyFlyer, яку підтримує уряд Великобританії, «по декарбонізації авіації середнього радіусу дії шляхом демократизації силових установок, які прийдуть на зміну традиційним поршневі двигуни в гвинтовий авіації».
Наступним кроком ZeroAvia стане політ дальністю від 460 до 550 км з Оркнейських островів, розташованих на півночі Шотландії. Компанія сподівається, що це станеться ще до кінця цього року.
Загалом, як стверджують експерти авіаційної галузі, водень цілком може стати авіаційним паливом майбутнього. На це розраховують інженери двох компаній, що розробляють систему переоснащення пасажирського літака Bombardier DHC-8, призначеного для ліній малої та середньої протяжності, на водневе паливо. При цьому ціни на квитки залишаться сталими.
Молодий каліфорнійський стартап Universal Hydrogen, що займається поставками палива, запустив проект по розробці змінної водневої силової установки для вже існуючих літаків і має намір випробувати її на 40-місному двомоторному пасажирському «Бомбардьє Деш 8» (DHC-8), який стане найбільшим водневим цивільним літаком в світі.