5 речей, які треба знати до установки сонячних панелей на даху

Приватна сонячна енергетика у нас поки робить перші кроки. На середину 2019 року понад 4,6 тисячі сімей обзавелися фотоелектричними станціями. Експерти прогнозують, що в найближчі два роки число власників домашніх установок виросте в рази.

Сплеск інтересу продиктований, насамперед, високим «зеленим» тарифом в Україні. І хоча в останній час ціна на електрику з поновлюваних джерел енергії дещо знизилась, проте в цілому тенденція швидкого розвитку галузі зберігається. Якщо і ви вирішили встановити сонячні батареї на дах, до покупки устаткування знайдіть відповіді на 5 важливих питань.

Чи надійний ваш установник

Монтаж сонячних батарей - досить трудомісткий і небезпечний процес. Будь-які покрівельні роботи повинні проводитися відповідно до вимог техніки безпеки. Установник фотоелектричного обладнання повинен добре розбиратися в електриці. Є й інші важливі нюанси розміщення сонячних панелей, інвертора, шафи захисту, від дотримання яких буде залежати продуктивність, безпеку і довговічність системи в цілому.

Порада: якщо хочете заощадити на монтажі, звертайтеся до компаній повного циклу послуг, зокрема Green System. Там ви купите обладнання із заводською гарантією, отримаєте послугу доставки і установки, допомога в оформленні необхідної документації та безкоштовне технічне обслуговування.

Чи підходить ваш дах під сонячні панелі

Продуктивність сонячної електростанції безпосередньо залежить від освітленості покрівлі. Найкращий варіант, якщо один з скатів орієнтований на південь, не затінений деревами, опорами ЛЕП, прилеглими будівлями і так далі. Фотомодулі можна розмістити також на південно-східній або південно-західній стороні даху. Зниження генерації в такому випадку буде незначним - всього на 3%. Вироблення сонячних батарей, орієнтованих на захід або схід, падає майже на 20%.

Другий важливий момент - стан даху. Покрівельна конструкція повинна бути досить міцною, щоб витримати додаткове навантаження в сотні кілограм. Але навіть якщо зараз дах цілком придатний, подумайте про майбутні ремонти. Сонячні установки гарантовано служать 25-30 років. І якщо протягом цього терміну ви захочете підсилити крокви або замінити дахове покриття, фотомодулі доведеться знімати. Природно, такий ремонт обійдеться дорожче. Так може варто оновити покрівлю зараз?

Чи всі ви зробили, щоб зменшити власне енергоспоживання

На дохід від "зеленого" тарифу впливає не тільки продуктивність станції, але і витрата електроенергії. Саме тому почніть з енергоаудиту. Цю процедуру, до речі, теж здійснюють фахівці компанії Green System.

Подумайте, яким чином ви знизите енергоспоживання домогосподарства. Заміна звичайних ламп світлодіодними або люмінесцентними, використання теплоотражающих екранів за батареями і радіаторами, утеплення стін - ці та інші енергозберігаючі заходи в подальшому допоможуть зростанню вашого доходу і скоротять терміни окупності фотоелектричного обладнання.

Який тип сонячної станції кращий

Якщо ви живете самотньо, далеко від таких благ цивілізації, як централізоване електропостачання, вибирайте автономну установку. Це, звичайно, витратна інвестиція з тривалим терміном окупності, але вона дає незалежність від загальної мережі.

Хочете не тільки споживати сонячну електрику, але і продавати енергозберігаючим компаніям? Ваш варіант - мережева сонячна електростанція. В Україні діє програма, згідно з якою держава зобов'язується викуповувати у населення електрику з поновлюваних джерел енергії за високими, прив'язаним до курсу євро розцінками ( "зеленим" тарифом). У цьому випадку ваша станція окупиться за 5-8 років.

Існує і третій тип фотоелектричних систем - гібридний. Головний мінус установки, здатної працювати і в автономному, і в мережевому режимі, - висока вартість.

Чи вистачає вступної потужності електроенергії в приватному будинку

Ви можете зіткнутися з тим, що виділеної на будинок потужності недостатньо для установки сонячної електростанції. Щоб її збільшити, потрібно звернутися в РЕМ з відповідною заявою. Зі зверненням подаються копії паспорта та документів, що підтверджують право власності на приватний будинок, ситуаційний план, викопіювання з топографо-геодезичного плану і схема електропостачання.

Після подачі документів працівники РЕМу протягом 5-20 днів (тривалість залежить від особливостей підключення) повинні видати вам на руки технічні умови, а також виставити рахунок за послугу підключення. Саме підключення здійснюється протягом 20-30 днів з дня сплати. За фактом виконаних робіт ви отримаєте новий договір з Обленерго.