Яким компаніям потрібен бухгалтер-ревізор?
Без бухгалтера не може існувати жодна компанія - він повністю веде не тільки бухгалтерський і податковий облік, а й формує інформацію, необхідну для прийняття управлінських рішень.
Те, чим займається бухгалтер-ревизор, відображено вже в назві його посади - ревізія бухгалтерських документів і звітності у внутрішньогосподарської сфері компанії. І якщо ви є спеціалістом в цій області, хорошу вакансію на цю посаду пропонує компанія EVA.
Особливо гостра потреба в такому фахівці, якщо компанія має:
- холдингову структуру;
- відокремлені підрозділи;
- філії в інших містах, регіонах і навіть країнах.
Втім, нерідко такі бухгалтери-ревізори аналізують облік і в сторонніх компаніях, наприклад, в разі:
- підготовки великої угоди засновниками;
- запланованого злиття або входження сторонньої компанії в холдинг за рахунок придбання засновниками материнської компанії часткою в статутному капіталі;
- в фірмах, які надають послуги з бухгалтерського аутсорсингу.
При всій корисності роботи бухгалтера-ревізора його наявність обов'язково хіба що в бюджетній установі, де внутрішній контроль - обов'язковий. Комерційні компанії цілком можуть обійтися без нього. Більш того, ставлення до бухгалтера-ревізора у керівництва компаній нерідко як до якоїсь «вишеньці на торті» - тримати фахівців і навіть цілі відділи внутрішнього контролю модно і в деякій мірі престижно, але реальна користь керівництву неясна.
Таке ставлення особливо помітно в кризові моменти, коли керівництво компаній без жалю скорочує штатні одиниці. Однак дуже скоро настає не просто жаль, адже відсутність внутрішнього контролю призводить до фінансових втрат через помилки в бухгалтерському та податковому обліку.
Що повинен знати бухгалтер-ревізор: вимоги до кваліфікації
Стандартні вимоги до кваліфікації зазвичай формують на основі профстандартів і вказують в посадовій інструкції.
У відділі внутрішнього контролю обов'язково повинен бути фахівець, який, можливо не універсальний, але в якихось конкретних питаннях він більш кваліфікований, ніж всі інші, разом узяті. Такому фахівцеві досить дати завдання вельми узагальнено, наприклад, поділитися неясними сумнівами про ситуацію в віддаленому філії.
Очевидно, що для повноцінної ревізії необхідні права, що дозволяють:
- перевіряти первинні та інші, що мають відношення до обліку, документи;
- перераховувати готівку грошові суми, а в необхідних випадках - опечатувати каси;
- вивчати цінні папери;
- інвентаризувати матеріальні цінності і опечатувати склади;
- вимагати письмові пояснення з працівників компанії;
- залучати сторонніх експертів для визначення якості сировини (матеріалів, готової продукції), контрольного обміру будівельних робіт, перевірки фактичних витрат сировини і матеріалів;
- вилучати оригінали документів, коли збереження їх в ревизуемом підрозділі не гарантована.
Такі досить широкі права врівноважені зазвичай не менше об'ємним пластом обов'язків. Так як конкретний перелік обов'язків в законодавстві ніде не визначено, компанії мають можливість самостійно визначити функціонал. Наприклад, функціонал може бути таким:
- проведення перевірок бухгалтерського (податкового) обліку (звітності) компанії і її філій (можна відзначити ділянки, перевірка яких має пріоритетне значення);
- фіксація результатів перевірки із зазначенням усунення порушень з мінімальними для компанії фінансовими втратами;
- методологічна допомога працівникам компанії, зайнятим в облікових процесах.