Добрива в хелатній формі - що це таке і чим вони корисні для рослин

"Просунуті" садівники сьогодні все частіше віддають перевагу добривам в хелатній формі. Вони добре засвоюються рослинами, безпечні для навколишнього середовища і вельми ефективні. Знайомтеся - хелати, комплексні мінеральні добрива нового покоління!

У цьому матеріалі ми розповімо вам, чим хелатні мікродобрива відрізняються від звичайних, і для чого вони потрібні рослинам. А на сайті https://fermery.com.ua/ по найкращій ціні ви зможете замовити ці, та інші ефективні засоби для підживлення і захисту рослин.

 

Мікроелементи в житті рослин

Мікроелементи - елементи живлення рослин, так само необхідні для їх нормальної життєдіяльності, як і основні компоненти (калій, магній, фосфор і ін.). Їх відмінність від останніх полягає лише в тому, що потрібні вони організму в мікроскопічних кількостях, звідси і назва.

Зрозуміло, в ідеальному випадку всі мікроелементи повинні міститися прямо в грунті і звідти самостійно видобуватимуться рослинами. Однак це - в ідеалі, який ми рідко можемо спостерігати на середньостатистичній дачній ділянці. До того ж в умовах інтенсивного городництва згодом виснажуються навіть найбагатші грунти - виснажуються і вимагають для отримання якісного врожаю внесення всіх корисних речовин (в тому числі і мікродобрив) ззовні.

Раніше до складу більшості добрив мікроелементи входили у вигляді розчинних неорганічних солей. На жаль, в такому вигляді засвоювалися вони рослинами досить слабо - не більше ніж на 20-35%! Солі ці могли вступати в перехресні реакції в грунті з утворенням незасвоюванх сполук. До того ж деякі з них навіть токсичні, а ще - вимагають додаткової переробки грунтовими мікроорганізмами. А через низьку засвоюваність доводиться регулярно вносити чималі дози таких добрив, невідворотно засоливши грунт. Це складно і неефективно.

Але, на щастя, прогрес не стоїть на місці. І сьогодні виробнику є що запропонувати садівникам-городникам в цьому плані. Наприклад, добрива у формі хелатів.

Що таке хелатні мінеральні добрива

Хелати для рослин - неоціненні помічники, вони дозволяють засвоювати мікроелементи практично на 90%, що дозволяє в кілька разів знизити хімічне навантаження на грунт! За рахунок чого?

Хелат (від грецького chele, "клешня") - складний органічний комплекс, хімічна сполука мікроелемента з хелатуючим (захоплюючим) агентом. Такий агент міцно утримує іони мікроелементів в розчинній стані аж до моменту надходження в рослину, а потім вивільняє його, переводячи в біологічно доступну форму, і сам розпадається на хімічні сполуки, легко засвоювані рослинами.

Комплекси ці біологічно активні і близькі за своєю структурою до природних речовин (наприклад, хлорофіл або вітамін В12 по своїй природі є хелатами), тому нешкідливі і ефективні для рослини, особливо молодої. Вони не зв'язуються в грунті і не вступають в сторонні реакції. Саме на основі хелатів створені препарати нового покоління для передпосівної обробки насіння, наступних позакореневих підживлень рослин і краплинного зрошення.

Коли використовувати хелатні добрива?

Хелатні добрива можуть бути "поодинокими", включаючи лише один мікроелемент (наприклад, Fe-ЕДТА або Fe-ДТПА), а можуть бути і комплексними (наприклад, водний розчин хелатів мікроелементів Mn, Zn, Cu, Mo на основі ОЕДФ). Вибирати ті чи інші потрібно, враховуючи стан рослин і ґрунту саме на вашій ділянці.

Як правильно використовувати хелатні добрива? Загальні рекомендації зводяться до того, щоб вносити хелати в особливо важливі для рослини періоди життя, щоб дієво допомогти їм:

  • Для передпосівної обробки насіння (протруювання, замочування). В результаті ми одночасно і знезаражуємо насіння, і підвищуємо їх схожість і енергію проростання.
  • Для обробки і пересаджування розсади. В результаті покращується її схожість і приживлюваність, підвищується стійкість до стресових факторів зовнішнього середовища і захворювань. Хелати особливо важливі на початкових стадіях розвитку, коли коренева система ще не зміцніла.
  • Для обробки рослини під час цвітіння. Отримуємо в результаті прискорення цвітіння і зав'язі плодів, збільшення кількості зав'язей, підвищення імунітету проти вірусних захворювань.
  • Для спільної обробки з пестицидами, щоб зняти стрес у рослини після застосування отрутохімікатів і для профілактики грибкових захворювань і хлорозу.
  • Для обробки "по плодам". В результаті отримуємо помітне збільшення врожайності, поліпшення якісних показників плодів (цукристість, вміст крохмалю і т.п.), збільшення терміну зберігання продукції і навіть зниження рівня нітратів в ній.