Якщо ви вважаєте, що самостійно виконайте видалення забруднень з кліматичного пристрою, що знаходиться в приміщенні, дозвольте дати кілька практичних порад. Якщо ж в процесі зрозумієте що самотужки не впораєтесь, то можете викликати майстра https://kiev.kabanchik.ua/tag/chistka-kondicionerov і він проведе чистку кондиціонера самостійно, сервіс досить зручний в користуванні.
Підготовка до процесу
- Знайдіть інструкцію з експлуатації, ознайомтеся з її вмістом.
- Застеліть підлогу під апаратом плівкою.
- Захистіть від бруду знаходяться поруч стіни і близько розташовані меблі.
- Приготуйте мило або неагресивну побутову хімію, ганчір'я, стару зубну щітку, злегка теплу воду і пилосос.
- Для оберігання органів дихання і рук надіньте респіратор, рукавички.
Очищати від бруду і пилу доведеться вентилятор, теплообмінник, фільтри і дренаж.
Чистка внутрішнього блоку кондиціонера
Для виконання роботи пропонується неодноразово перевірений майстрами алгоритм дій. Внутрішня чистка виконується двічі на рік, а зовнішня залежить від висоти обладнання. Якщо Кондиціонер розміщується на 1-3 поверсі, бажано викликати фахівців раз на рік. В інших випадках досить робити профілактику кожні 2,5-3 роки.
1. Відключити обладнання від мережі.
2. Підняти кришку, після чого витягнути фільтр. Сітчастий елемент при сильному забрудненні потрібно чистити пилососом або намочити у воді з милом, щоб налипання добре відкисли. Потім його промивають під струменем води і залишають для видалення вологи природним шляхом. Елементів може бути кілька, Кожен потребує санітарної обробки. Застосування домашнього фена заборонено через можливе пошкодження осередків. Кишенькова модель фільтра не миється, а замінюється новою.
3. Відкрутивши саморізи, демонтують кришку. Їй теж не завадить волога обробка.
4. Випарник (він же теплообмінник). Складається з ряду пластин з невеликою відстанню між ними. Пилові накопичення видаляють пилососом (обов'язково надіти насадку з м'якою щіткою) або пароочисником. Потім слід вологе протирання і повітряна сушка. Теплообмінник, встановлений на кухні, покривається шаром жиру, кіптяви. Вони прибираються майстрами з обслуговування та ремонту, так як вимагають відкачування фреону і подальшого розбирання блоку на складові. Це необхідно, щоб кожну ділянку промити і провести дезінфекцію.
5. Вентилятор. Деталь з лопатями вимагає особливої обережності. Вона залишається всередині блоку. Чистка полягає в нанесенні розчину і механічному видаленні забруднених поверхонь. Добре підходить зубна щітка. Потім потрібно вологою серветкою змити залишки налипань.
6. Система дренажу. Вона відповідає за виведення вологи, а коли забита, то рідина починає текти по стінах. Сама трубка розміром 1см, промити її складно. Для цього стане в нагоді парогенератор, який струменем подасть носій через дренажний отвір. Як варіант, продувається канал пилососом, за допомогою шприца всередину подається спеціальний очисний розчин.
Кондиціонер — це не тільки відмінний помічник для створення сезонного мікроклімату. Він може стати незримим розповсюджувачем грибка, бактерій, пилових кліщів і цвілі. Своєчасна чистка позбавить від небезпеки ураження невидимими організмами.