Хоча, якщо знати, як працює індукційна плита, і які можливості вона надає, можна знайти чимало причин для її покупки, а в інтернет-магазині https://gastro24.com.ua/teplovoe-oborudovanie/plit можна по найкращій вартості придбати професійні моделі від відомих виробників.
Особливості роботи і технічні характеримтики
Про відмінності можна здогадатися вже за назвою індукційної плити, принцип роботи якої заснований на дії індукованих вихрових струмах. Під поверхнею плити розташовані котушки індуктивності. При проходженні по ним електроструму утворюється електромагнітне поле, яке, в свою чергу, створює вихрові струми в розташованому поруч посуді з феромагнітних матеріалів. Це дозволяє нагріти їжу з мінімальними втратами тепла.
Основні параметри індукційних плит можна представити у вигляді такого списку:
- ККД обладнання - до 90%;
- температура поверхні - не більш 60 ° (нагрів від гарячої посуду);
- частота струму в котушках - від 30 до 60 кГц, у найпотужніших моделей до 100 кГц;
- потужність - від 0,05 до 3,5 кВт для конфорки, більше 10 кВт для всієї плити;
- управління - сенсорне або механічне, об'єднане в один блок з робочою панеллю;
- поверхня - склокераміка або, в окремих випадках, загартоване скло.
Серед функцій обладнання варто виділити об'єднання зон нагріву. Є плити з режимом роботи Booster, що переключають всю потужність на одну конфорку, і версії з захистом від дітей. Можна знайти моделі переносного типу (на 1-2 конфорки), пристрої, що вбудовуються в кухонну робочу поверхню і встановлюються окремо, укомплектовані електричними духовками.
Переваги індукційної плити
Приймаючи рішення з приводу покупки індукційної техніки, варто познайомитися з її перевагами:
- Висока швидкість нагріву посуду і їх вмісту. Ефективність порівнянна з газовими плитами і помітно перевершує показники більшості електроплит.
- Безпека. Через відсутність джерел тепла поверхня не нагрівається, що захищає від опіків при випадковому дотику і неприємних запахів від згоряння частинок їжі і масла.
- Простий догляд. Поверхня майже не забруднюється через відсутність нагріву, легко очищається за допомогою губки і побутової хімії.
- Автоматичне вимкнення при відсутності підходящого посуду. Плита не працюватиме, якщо на активну, але вільну конфорку потрапить сторонній предмет.
- Економічність. Сучасні моделі автоматично визначають розміри і форми посуду, підлаштовуючи під них площа зони нагріву. Це помітно знижує витрату електроенергії плитою.
- Безліч функцій і налаштувань. Є можливість вибрати умови, що краще підходять для тушкування, варіння і смаження - це значить, що продукти не втрачають ні вітамінів, ні корисних елементів.
- Можливість об'єднання зон нагріву. Кілька конфорок стають єдиним цілим, отримуючи загальні налаштування і дозволяючи готувати у великому посуді.
Вплив на здоров'я
Причини появи чуток про шкоду індукційної плити для здоров'я людини - неприйняття нових пристроїв. Тим більше, таких, принцип дії яких не такий зрозумілий, як робота газового і електричного обладнання. Однак є наукове підтвердження, що доза випромінювання не вище, ніж від мобільних телефонів. А ще всі плити перевіряються на перевищення - і, навіть якщо припустити наявність несправної котушки, дальність дії поля не перевищує 1 метра.
Втім, високий ступінь безпеки плит не виключає дотримання певних правил:
- Поруч з плитою не варто перебувати людині з кардіостимулятором або іншим медичним імплантатом. Мінімальна відстань - 40 см від поверхні.
- Небажано підносити до плити накопичувачі, смартфони, ноутбуки та банківські картки. Поряд з такою технікою підвищується ризик повного або часткового стирання з них інформації.
- Посуд повинен мати відповідний розмір. Якщо її дно закриває менше 60-70% площі конфорки, випромінювання збільшується.
Користувачам індукційних плит варто знати не лише про реальні чи уявні небезпеки, а й про користь їх застосування для приготування їжі. Посуд з чавуну і нержавіючої сталі підвищує вміст в готових стравах заліза, роблячи їх особливо корисними для людей з анемією і рядом інших захворювань. Цей же елемент дозволяє підвищити імунітет навіть у здорової людини.