Складна економічна ситуація змушує людей шукати, де б і як заощадити гроші, щоб трохи згладити шкоди від кризового часу. І щоб врятувати свій сімейний бюджет, власник автомобіля звертає увагу на б/у шини, які продаються значно дешевше нових моделей.
Варто зазначити, що у такому придбанні є безліч підводних каменів (приховані недоліки, недобросовісні продавці, тощо), які можуть спровокувати серйозні наслідки. Втім, на сайті by-shyna.com ви гарантовано зможете купити шини бу відмінної якості, і точно не попадете на шахраїв.
На що ж, в першу чергу, слід звертати увагу при виборі вживаної гуми?
Знос протектора
Далеко не нова проблема б/у гуми - це зношеність бігової частини, яка присутня в будь-якому випадку, зрештою, на те вони і б/у. Візьміть лінійку і перевірте залишкову глибину протектора - мінімальним значенням вважається 1,6 мм. За дрібніший протектор нараховується штраф або попередження. Згідно діючого законодавства забороняється також їздити з порізами, проколами, відшаровуваннями гумового шару та ін. небезпечними ушкодженнями.
Однак навіть 1,7 мм - це вже критичне значення, але не норма. Доброю глибиною для літньої моделі вважається 3 мм, а для зимового протектора - 4 мм. Тільки в цьому випадку бігова поверхня буде добре чіплятися за дорожнє покриття, управлятися і вчасно гальмувати навіть на невисокій швидкості.
Чим менша глибина канавок, тим ближче шина до критичного стану - чи потрібна вам така обновка, яка буде нітрохи не краще ваших колишніх коліс? Будь-яка гума з стертим протектором ускладнює вивід води, снігу і сльоти з точки контакту, втрачаючи зчеплення. На зимових моделях стертий протектор сприяє втраті шипів, знижуючи безпеку на слизькому покритті.
Здавалося б, потрібно всього лише виміряти глибину дренажних монеткою і заспокоїтися на цьому? Як би не так: деякі нечисті на руку продавці торгують гумою з нарізаним протектором, який через недосвідченість дуже легко прийняти за новий. Купувати такі «нарізані» колеса дуже небезпечно, так як під протектором йде подпротекторний шар, за ним - сталевий дріт корду.
Ослаблення тягово-зчіпних властивостей і втрата еластичності негативно впливають на безпеку, а нерівномірна нарізка може привести до дисбалансу, що прискорить знос ходової частини автомобіля, призведе до поломки диска і інших проблем. В результаті гума просто лопне на ходу.
Старіння гуми
Як би дбайливо не зберігав шини колишній власник, новими вони вже не будуть - їм не уникнути хімічного старіння. Це сумний факт і його потрібно мати на увазі, коли купуєш б/у.
Розсихання складу гумової суміші можна спостерігати неозброєним оком: по всій поверхні протектора і на боковинах з'являються тріщинки, гума починає сіріти, а потім зеленіти, з'являються плями молочного кольору. Все це серйозно позначається на міцності каркаса, а також нівелює зчіпні властивості.
Зазвичай термін служби покришок становить п'ять років, після чого починається незворотний руйнівний процес. Але на практиці термін придатності може бути нижче з кількох причин: неправильне зберігання, різкі перепади температур, постійний сильне нагрівання або тривалий вплив екстремального холоду, потрапляння агресивних хімічних речовин (наприклад, моторного масла) і т.п. При постійному навантаженні наслідки невтішні: локальні здуття (грижі), тріщини і навіть розрив протектора.
Пошкодження каркаса
Силовою основою шини виступає каркас, що складається з ниток корду, сталевого дроту та інших матеріалів високої міцності. При сильному ударі об каміння, гострі предмети та бордюри можна деформувати або пошкодити каркас, незважаючи на його значний запас міцності.
Також на деформацію і втрати форми впливає неправильне зберігання або довгий простій автомобіля з приспущеними колесами. Навіть фахівець не завжди здатний визначити пошкодження при візуальному огляді. Їзда з прихованими і явними пошкодженнями загрожує не тільки руйнуванням вироби при екстремальному навантаженні або на високих швидкостях, але і штрафами.
Останнім часом стало складніше обчислювати моделі з ушкодженнями через те, що велике поширення набула нова технологія герметизації проколів, а також гума з концепцією RunFlat - з посиленими боковинами, які здатні тримати автомобіль ще кілька десятків кілометрів навіть при повній втраті тиску.