Застосувавши комп'ютерну томографію, лікар отримує можливість постановки більш точного діагнозу і причин, що викликали хворобу. При цьому необхідність в додаткових, хворобливих досліджень відпадає.
Пройшовши процедуру комп'ютерна томографія в запорізькому Центрі комп'ютерної томографії «Преміум», пацієнт набуває можливість безболісного, точного і не інвазивного дослідження.
Фахівці дають відповіді на найбільш поширені питання щодо даної методики.
Який мінімальний розмір утворень, який здатна виявити КТ?
Багато що залежить від конкретного органу. Так, на сучасному мультиспіральному томографі лікар здатний визначити в легенях утворення розміром 1,5 мм. Якщо мова йде про інші органи, то зазвичай добре видно структури розміром більше 5 мм.
Багато що залежить і від щільності тканини. Так, навіть найдрібніший кальцинат (відкладення кальцію) буде добре помітний на томограмі, зате мягкотканне утворення, що не сильно відрізняється по щільності від навколишніх тканин, не завжди вдається виявити навіть при розмірах близько 5 мм.
Наскільки значне променеве навантаження на наш організм при проведенні комп'ютерної томографії? Скільки досліджень можна проводити в рік?
На старих апаратах променеве навантаження дійсно досить високе. На сучасних томографах воно в рази менше і наближається до навантаження від звичайного рентгенівського знімка.
Багато що залежить від кількості органів, які належить досліджувати. Якщо передбачається оцінити стан грудної клітини - навантаження одне, а якщо має бути просканувати майже весь організм, виконавши КТ голови, грудної клітки, черевної порожнини і малого таза, воно буде в чотири рази більше.
У будь-якому випадку, інформація про всі проведені рентгенівські дослідженнях відбивається в медичній карті і підсумовується за рік. Якщо річна «доза» отримано, наступне дослідження вам зроблять тільки за невідкладними показниками. На практиці ж «переступити» через річний поріг вдається небагатьом.
Коли показано проведення КТ, а коли магнітно-резонансної томографії (МРТ)?
Якщо дія КТ заснована на рентгенівському випромінюванні, то в основі МРТ лежить ефект магнітного резонансу, що не несе ризику опромінення. МРТ не дозволяє чітко аналізувати стан паренхіми легенів, тому дослідження органів грудної клітини та легенів - це завжди КТ. Зате МРТ дозволяє краще оцінити зв'язки, меніски, тому суглоби, особливо колінний, гомілковостопний - прерогатива МРТ.
У свою чергу комп'ютерна томографія краще визначає стан кісткової тканини. Більшість відділів хребта і спинного мозку знову-таки вимагає проведення магнітного резонансу, а ось попереково-крижовий відділ краще вивчати за допомогою комп'ютерної томографії.
В основному МРТ робиться при:
- плановій діагностиці,
- визначенні кіст,
- постінсультних змінах, внутрішньочерепних новоутворень
Але, якщо мова йде про нагальну діагностику (інсульт, гематома) в цьому випадку інформативна тільки КТ.
З огляду на чималу кількість підводних каменів, важливо дотримуватися основний принцип - метод дослідження визначає і призначає лікар.
Які протипоказання до проведення КТ?
КТ намагаються не проводити вагітним і маленьким дітей. Звичайно, в деяких випадках без дослідження обійтися неможливо, і тоді його проводять за життєвими показаннями.
Решта протипоказання швидше медико-соціальні, ніж медичні. Це надмірна вага, так як багато томографів можуть прийняти пацієнта вагою не більше 140 кг. Серйозно ускладнює проведення дослідження наявність у пацієнта клаустрофобії, адже під час томографії потрібно деякий час перебувати всередині замкнутого простору.
В чому різниця між звичайною і мультіспіральною комп'ютерною томографією?
Перш за все мова йде про можливості візуалізації. Сьогодні звичайних комп'ютерних томографів (покрокових) залишилося мало, вони відслужили свій вік і замінені, більшість апаратів відносяться до мультиспіральних. Останні більш сучасні і функціональні. Наприклад, якщо на покроковому томографі один зріз виконувався близько двадцяти секунд, а на черевну порожнину в середньому закладалося тридцять-сорок зрізів, то на мультиспіральному томографі за той же або менший час перевіряє всі організм (органи грудної, черевної порожнин та заочеревинного простору і малого тазу ). І все це проводитися за кілька десятків секунд - на одній затримці дихання. Для пацієнта так значно комфортніше.
Навіщо при проведенні КТ вводиться контрастна речовина?
Контраст застосовується головним чином при роботі в ангіорежимі, тобто, коли належить оцінити стан судин. Це може знадобитися для виключення аномалій розвитку, аневризму, визначення кровопостачання пухлини, виявлення гемангіом і судинних мальформацій. У цьому випадку перед дослідження внутрішньовенно вводиться рентгенконтрастное речовина.
Контраст містить йод, тому людям, у яких алергія на це хімічна речовина, метод протипоказаний. Для виключення алергії у тих, хто може про не здогадуватися про неї, перед дослідженням виконують алергопробу.
Як підготуватися до проведення комп'ютерної томографії?
Комп'ютерна томографія не вимагає спеціальної підготовки і може бути виконана в будь-який час доби. Виняток становлять випадки, що передбачають введення контрасту. Щоб уникнути нудоти і блювоти фахівці просять проходити дослідження натще.
Сьогодні дослідження стає все більш доступним і безпечним - з'являються невеликі апарати, які можна встановити навіть в невеликих медичних центрах, розроблені і впроваджуються в практику мобільні (пересувні) томографи, в рази знижується променеве навантаження.