Кавомашина - річ корисна, але вибрати її непросто: потрібно знати конструкцію, хоча б поверхово розбиратися в брендах, бути готовим до деяких складнощів і обмежень. Про все це ми і поговоримо, а по посиланню автоматическая кофеварка купить ви зможете на сайті coffeum.ua замовити з суттєвою знижкою надійну багатофункціональну автоматичну кавомашину.
Які ж бувають типи даної техніки?
Ріжкові
Ріжкові, чалдові і капсульні моделі - порційні. Суть - в застосуванні порцій ( «таблеток») спресованої кави. У нашій ситуації:
- засипаємо в пластиковий/металевий ріжок каву (купуємо такий або подрібнюємо особисто в кавомолці, яка продається окремо). Металевий - краще, оскільки проблем з прогріванням немає;
- трамбуємо помел. Бариста використовують для цього спеціальний інструмент, темпер;
- вставляємо ріжок в машинку;
- далі апарат працює сам - проганяє крізь помел гарячу воду під тиском;
- а ось викинути «відходи» та промити ріжок доведеться особисто.
Приємно, якщо пристрій укомплектовано капучинатором - паровою трубкою з насадкою панарелло, щоб збивати молоко. З нею ви приготуєте капучино, а не тільки базовий еспресо.
Плюси:
- доступність;
- компактність;
- якість напою.
Мінуси:
- вміння правильно трамбувати помел приходить тільки з часом;
- холдер слід ретельно прочищати;
- міцність визначається лише об'ємом чашки;
- надто дрібний помел - не для комбінованих апаратів, надто великий - на жаль, кава буде водянистою.
І останній факт: іноді на ріжкові кавоварки ставлять перехідник для використання чалд.
Чалдові
Чалда - спресована кава (7-9 г) в паперовому фільтрі. Вистачає на одне еспресо. Фільтр-пакети бувають двох стандартів: E.S.E. і SENSEO. Круглі E.S.E. поширені більше. Помел в них - сильної обжарювання, середньої, без кофеїну і ін. Чалди продаються упаковками по 18-48 штук. Слід помістити пакет в кавоварку і натиснути клавішу.
Плюси:
- доступність, компактність, висока якість напою - як у комбінованих;
- зіпсувати каву складно, адже ви по мінімуму приймаєте участь в готуванні.
Мінуси:
- чалди обійдуться вам дорожче, ніж зернова / мелена кава для ріжкового апарату;
- важко регулювати міцність;
Капсульні
Капсула - ще один формат заводської упаковкиі-«таблетки». Така собі пластикова коробочка на 8 г з двома фільтрами, запаяна фольгою.
Принцип дії у капсульних кавоварок - як у чалдових: вставили в приймач капсулу, втиснули кнопку, підставили чашку. Апарат сам нагріє воду, проколе капсулу і видалить «сміття» в спеціалізовані контейнери. Плюси і мінуси наводити не будемо, просто поверніться до пункту про чалдові моделі.
Еспрессо-комбайни
Формула еспресо-комбайна виглядає так: ріжкова кавоварка + кавомолка. Так, самостійно подрібнювати зерна не доведеться. Отримайте якісну каву за прийнятною ціною. Самий істотний недолік полягає у необхідності мити холдер.
Автоматичні кавомашини
Добралися до самого цікавого, автоматичних кавоварок для дому. Реклама не обманює на їх рахунок - від ароматного напою і справді відділяє одне натискання кнопки.
Основні особливості:
- Помел зерен, пресування і пропуск води через отриману таблетку апарат бере на себе.
- Від вас: засипати зерна / помел, залити воду, регулярно викидати відпрацьовану каву.
- Ціна питання: від 5 тис. грн. Чим вище вартість, тим багатшими опції: зміна міцності, швидка пара (знадобиться, якщо поспішаєте), зміна температури, автоматичний капучинатор, більш інформативне і функціональне табло, здатність запам'ятовувати налаштування, більше варіацій помелу і ін.