Показання до протезування знімними конструкціями
Знімні зубні протези – це апарати, що фіксуються на щелепі та замінюють втрачені зуби. Конструкція фіксується на яснах за допомогою кламерів (замочків), стоматологічного клею або присосок. Такі протези пацієнт самостійно може знімати і встановлювати на місце.
Переваги знімного протезування зубів:
- знімні зубні протези використовуються при різних ступенях адентії;
- повністю відтворюють функціональність і естетику зубного ряду;
- пристосування з нейлону та кераміки не викликають алергії;
- виграють за ціною порівняно з імплантацією кількох зубів;
- зносостійкі та прості у догляді;
- швидко встановлюються.
Кому показане протезування знімними апаратами
Стоматологи рекомендують встановлювати знімні дентальні протезі в таких випадках:
- Повна адентія.
- Відсутність значної частини зубів підряд або на різних ділянках щелепи.
- Запущений пародонтит, за якого неможливо зберегти зуби та зафіксувати незнімні конструкції.
- Алергічні реакції на інші види зубних протезів.
- Протезування на імпланти.
Прийнято вважати, що знімні зубні протези встановлюють переважно люди похилого віку, але насправді ситуація виглядає інакше. Цей вид протезів використовується і значно молодшими пацієнтами, коли зуби втрачені внаслідок травмування щелеп або через стоматологічні захворювання.
Знімні зубні протези: чим відрізняються
За типом фіксації протези поділяються на повні знімні та частково знімні пристосування. З повним протезом усе зрозуміло: встановлюється, коли на щелепі не залишилося жодного зуба. Фіксуються на клей-гель або присоски.
Часткові знімні протези встановити можна лише за умови, якщо на щелепі залишилося кілька здорових зубів. Ці апарати тримаються завдяки спеціальним фіксуючим елементам – кламерам або аттачментам.
Різновиди знімних протезів за матеріалом
Стереотипний образ про «зуби у склянці» виник не на порожньому місці. Раніше вставні щелепи виготовляли з каучуку, і, щоб запобігти пересиханню та розтріскуванню еластичного матеріалу, протези щовечора доводилося занурювати в ємність із водою. Матеріали, які використовуються в сучасних знімних протезах, не потребують таких «заморочок» у догляді. Більшість протезів навіть на ніч можна не знімати.
Види знімних конструкцій:
- Пластинкові протези: базис виготовляється з акрилу, зверху фіксуються коронки. Найдоступніший за ціною варіант, але, на жаль, найменш довговічний: строк використання –2–3 роки.
- Нейлонові зубні протези: завдяки гнучкій силіконовій або нейлоновій основі є комфортними при застосуванні, міцно тримаються на яснах у результаті вакуумного ефекту. Виготовляються повні або часткові протези з отворами для зубів, що залишилися на щелепі.
- Бюгельні протези: основа протезу – металева дуга, або «бюгель», на якому встановлено керамічні або металокерамічні коронки. Тримаються за опорні зуби кламерами та аттачментами. Пацієнти і стоматологи зазначають надійність, довговічність і естетику бюгельних апаратів. Зубні протези розраховані на 10 років використання. Це найдорожчий варіант знімного протезування.
Окремо вирізняють іммедіант-протези – це пристосування, що встановлюються одразу після видалення зуба (immediate з англійської – «негайно»). Використовуються перед імплантацією чи протезуванням для заміщення видаленого зуба. Протягом 2–6 місяців успішно виконують два завдання: утримують на своїх місцях зуби, що залишились, і відтворюють естетику зубного ряду.
Сучасні знімні протезі – гідна альтернатива імплантам і постійним протезам, зручні у використанні та привабливі за виглядом нові зуби.