2021 року Black Friday припадає на 22-29 листопада. Саме час спантеличитися питанням майбутніх покупок і скласти списки необхідних товарів. Пароварка — одна із незамінних речей в арсеналі кожної господині. Поговоримо про рекомендації щодо вибору приладу.
Навіщо потрібна пароварка, її плюси
Прилад особливо необхідний тим, хто страждає від захворювань шлунково-кишкового тракту, зайвої ваги, цукрового діабету та інших недуг, при яких потрібне дієтичне харчування. Але пароварка з успіхом може використовуватися і цілком здоровими людьми, адже вона має досить очевидні переваги:
- Процес готування більше не буде забирати багато часу. Достатньо помістити продукти в пароварку та виставити необхідну програму. Не треба стояти над приладом, як над каструлею біля плити, переживати, що їжа підгорить.
- У більшості моделей пристроїв можна приготувати одночасно кілька страв.
- Мити прилад дуже легко, адже їжа, приготовлена на пару, майже не пристає до посудини.
- Великий функціонал пароварок дозволяє, окрім приготування їжі, виконувати безліч інших завдань: розігрівати їжу, розморожувати продукти, стерилізувати посуд і т.д.
Крім того, прилад абсолютно безпечний: не загориться, тому що автоматично вимикається, коли в ньому повністю википає вода. Цей параметр особливо важливий для молодих мам, які можуть відволіктися на малюка, а також для підлітків і людей похилого віку, що відрізняються розсіяністю.
На що звертати увагу при виборі пароварки
При покупці корисного кухонного приладу обов'язково враховуйте такі моменти:
- Особливість конструкції. У продажу доступні пароварки, що вбудовуються і окремо стоять. Перший варіант підійде далеко не для кожної кухні, а другий універсальний.
- Потужність пристрою. Варіюється від 300 до 2000 Вт. Від параметра залежить швидкість приготування страв. Якщо берете пароварку для великої родини (понад 4 особи) – вибирайте моделі з потужністю від 1000 до 2000 Вт.
- Тип керування. Буває механічним (час роботи встановлюється вручну за допомогою перемикача) та електронним (пристрої оснащені цифровим дисплеєм). Перший тип управління приваблює простотою, а другий дає широкий простір для кулінарних експериментів.
- Кількість парових чаш. Варіюється від 1 до 5. Чим більше чаш, тим різноманітніші страви ви зможете приготувати одночасно, істотно заощадивши час.
- Наявність ручок у піддонів. Зробить процес приготування більш комфортним.
- Додаткові функції. Серед них: наявність чаш для варіння рису та яєць, лотків для збору крапель конденсату, можливість підтримувати необхідну температуру страви після її приготування.
Також у деяких моделях пароварок додатково передбачено функції швидкого нагріву, відкладеного старту, індикатора рівня води. Кожна господиня підбере пристрій, що повністю відповідає своїм потребам.