Що потрібно зробити перед тим, як розпочати пошук квартири?
Для початку вирішіть, скільки ви готові витрачати на оренду житла. Вважається, що комфортний щомісячний платіж – це 30–35% від зарплати.
Визначте характеристики квартири. Скільки кімнат має бути в ній, які вам потрібні меблі та побутова техніка. Виберіть район, і визначте, наскільки важлива для вас близькість зупинок транспорту, шкіл, дитячих садків. Найпопулярнішими способами пошуку житла є спеціалізовані сайти, оголошення в соцмережах та послуги професійних ріелторів.
Не знаєте як придбати квартиру чи орендувати швидко , безпечно і без зайвих переплат? Скористайтесь послугами телеграм-сервісу "НедвижкаБот", він об'єднує найвідоміші українські дошки оголошень, маючи таким чином в своєму арсеналі найбільшу базу даних нерухомості, а зручний інноваційний функціонал дозволить швидко знайти найбільш оптимальний варіант. До речі, перші 30 днів користування ботом безкоштовні.
Як розпізнати шахраїв під час оренди квартири?
Ось 6 ознак, які повинні насторожити під час пошуку квартири:
- Дуже низька ціна. Якщо ціна оренди на 20% і більше відрізняється від середньої вартості оренди, але видимих недоліків не виявлено, варто насторожитися: можливо вони виявляться після угоди.
- Надмірно висока сума першого внеску. Він не повинен перевищувати вартість оренди кількох місяців. Інакше є ризик, що мешканця виселять і повернуть лише частину застави, посилаючись на псування нерухомості чи інші причини.
- Прохання надіслати паспорт чи банківські реквізити як мінімум до огляду квартири. Це найпоширеніший вид шахрайства і варто уникати подібних пропозицій, тому що ваші персональні дані можуть використовуватись для крадіжки коштів або інших протиправних дій.
- Передоплата перед оглядом квартири. Шахраї можуть попросити вас перевести оплату як умову огляду квартири. Це не оформляється документами, тож повернути гроші не вийде.
- Власник не показує документів на квартиру. Відмова показати документи означає, що орендодавець не може підтвердити свої права власності і це може призвести до несподіваних проблем у майбутньому. В цьому випадку слід пошукати іншу квартиру.
- Власник відмовляється укласти договір. Добросовісні орендодавці не пропонуватимуть квартиру без укладання договору, оскільки для власника це гарантія своєчасної та повної оплати за квартиру, що здається в оренду.
Як підготуватись до огляду квартири?
Запитайте, чи є ваш співрозмовник власником. Якщо квартира має кілька власників, потрібно отримати згоду від усіх у вигляді підпису на договорі, або нотаріальної довіреності на ім'я того, з ким ви укладаєте договір.
Уточніть актуальність умов: вартість оренди, наявність комісії та суму застави, термін здачі житла. Також варто з'ясувати, чи є у квартирі вся необхідна побутова техніка та меблі.
Попросіть заздалегідь надіслати проект договору найму, а на зустріч принести документи на квартиру, що підтверджує право власності.
На що звернути увагу під час огляду квартири: чек-лист
При огляді квартири зверніть увагу на кілька моментів:
- Стан під'їзду. Стан під'їзду та сходового майданчика може багато розповісти про мешканців будинку. Майте на увазі, що старі ліфти ламаються частіше, - це особливо актуально, якщо житлове приміщення у старому фонді знаходиться на верхніх поверхах, а у вас дитячий візок або санки в руках. Плюсом буде наявність консьєржа.
- Важливо переконатися, що у квартирі є та техніка, яка вказана в оголошенні.
- Краще, якщо у квартирі буде нова сантехніка — з нею буде менше проблем.
- Перевірте розетку, електрику та опалювальну систему. Не повинно бути вирваних або погано закріплених розеток, пошкоджених або оголених проводів, оскільки це небезпечно і може спричинити пожежу. Опалювальна система повинна бути без слідів протікання як свіжих, так і раніше. Актуальна наявність сигналізації, Wi-Fi або дротового інтернету у квартирі, а також можливість підключення цифрового телебачення.
- Вивчіть документи, що підтверджують право власника на квартиру (свідоцтво про право власності або витяг з ЄДРН). Перевірте відповідність реквізитів у документах та переконайтеся, що у підписанні договору беруть участь усі власники або що орендодавець має відповідну довіреність від них.
- Обговоріть порядок оплати комунальних послуг та щомісячних платежів. Переконайтеся, що ваші домовленості будуть прописані у договорі.