При заправці транспортних засобів незалежно від їх типу та модифікації, будь-якій АЗС чи іншому підприємству (за наявності автономної станції) потрібно організувати облік споживаного палива. Для цієї мети використовуються спеціальні системи у вигляді паливороздавальних колонок (ПРК) — пристрої, що забезпечують можливість заправки та обліку пального. Враховуючи особливе значення таких комплексів на будь-якій АЗС, варто докладніше ознайомитись з їх конструктивними особливостями та роботою.
Конструкція та принцип роботи ПРК
Важливо розуміти, що паливороздавальна колонка - складний комплекс, до складу якого входять різні вузли та механізми, злагоджена робота яких забезпечує можливість заправки паливом. Незалежно від конструкційного виконання принцип роботи ПРК полягає в тому, що після натискання на курок заправного пістолета, автоматично активується насос, який під тиском подає паливо з резервуара в бак автомобіля.
Для розуміння процесу функціонування пристрою, а також всієї складності розглянемо його основні компоненти:
- Приймальний клапан (зворотний клапан). Потрібний для того, щоб після закінчення процесу заправки паливо не зливалося назад у резервуар. Це дозволяє виключати ризик виникнення сухого ходу, а також потрапляння в бак повітря.
- Фільтр. Призначений для затримки забруднень та інших механічних частинок, захищаючи цим двигун автомобіля від підвищеного зносу.
- Мотор. Встановлюється на деяких АЗС для того, щоб привести в дію насос через передачу. У роздавальних колонках з напірним типом моноблок та двигун відсутні.
- Газовідділювач . Виконаний у вигляді фільтра, за допомогою якого під час заправки затримуються бульбашки повітря та інших газів, виключаючи тим самим заповітря простору та некоректний облік палива, що заправляється.
- Насос. Забезпечує відкачування палива із резервуару. Може мати як пасову передачу, так і бути виконаним у вигляді занурювального агрегату.
- Вимірювач обсягу . Призначений для виміру об'єму рідини, що проходить через нього, завдяки чому за допомогою генератора імпульсів забезпечується фіксація відпущеного палива, а також розрахунок кількості залишку.
- Електромагнітний клапан подвійної дії. Спеціальний пристрій, який уповільнює подачу палива на початку в кінці заправки, забезпечуючи тим самим безпеку та точніший облік.
Крім вищевикладеного, у конструкцію паливороздавальної колонки входять також кнопки управління ПРК, пульт дистанційного керування, заправний пістолет, модуль індикації та табло.
Основні типи паливороздавальних колонок
По виконанню роздавальні колонки діляться на 2 великі категорії, які відрізняються за конструкцією та функціональними можливостями. З широким асортиментом таких ПРК можна ознайомитись, перейшовши за посиланням https://www.benza.ua/products/avtomaticeskie-kolonki, де представлені різні моделі. Усі пристрої такого типу поділяються на такі види:
- Одинарні колонки. Призначені для обслуговування тільки одного споживача, яким може бути транспортний засіб або заправна ємність будь-якого пристрою. З переваг виділяють зручність, просте обслуговування та вартість.
- Подвійні колонки. Така заправна колонка дає можливість обслуговувати одночасно 2 автомобілі, тому найчастіше встановлюється на АЗС з великою прохідністю.
Враховуючи важливе значення паливороздавальної колонки, важливо купувати такі пристрої, будучи впевненим у високій якості виконання, тому віддавати перевагу слід лише моделям перевірених виробників.