Що потрібно знати про буріння свердловини на воду

Власна свердловина на ділянці – це найзручніший та найнадійніший спосіб водопостачання будинку. Вона гарантує постійну подачу води, яка буде придатна для пиття та побутових потреб.

Однак у людини, яка вирішила вперше зробити свердловину на ділянці, може виникнути багато питань, адже це не простий процес і до нього необхідно підійти з усією відповідальністю. Насамперед необхідно отримати уявлення про типи свердловин, визначити кількість необхідної води, дізнатися про облаштування свердловини, а також систему очищення води. А вигідно купити фільтр для свердловини з поліпропіленовим напиленням, та інші якісні комплектуючі ви зможете в компанії «Укр|Полимер». 

Типи свердловин

Водяні свердловини умовно можна розділити на глибоководні (артезіанські) та верховодні (свердловини на пісок). Одні свердловини буряться на вапняк, інші – на пісок. Свердловина на пісок має невелику глибину та не зовсім чисту воду. Вода з такої свердловини небажана для харчового споживання, але відмінно підійде для побутових потреб, та поливу рослин.

Характерною рисою верховодної свердловини на пісок можна назвати невеликий дебіт свердловини і необхідність регулярної експлуатації, так як при довгому простої свердловина перестає функціонувати.

Артезіанська свердловина на вапняк дає чисту воду, вона більш довговічна та зручна у використанні. Якість води досягається шляхом природного фільтрування через вапняк, який має пористу структуру і здатний усунути з джерела хвороботворні бактерії та хімічні домішки. Тому найкраще пробурити артезіанську свердловину, яку можна використовувати цілий рік.

Така свердловина дуже глибока, що гарантує стабільний дебет та можливість видобування води у будь-якій місцевості. Артезіанська свердловина здатна забезпечити всі потреби у воді та налагодить безперебійне водоподання.

Коли краще бурити свердловину?

Якщо розглядати це питання з погляду економії бюджету, то свердловину завглибшки понад 30 метрів (глибока свердловина) найкраще бурити взимку – у цей період компанії-буровики готові йти на поступки у ціні буріння, хоча самі роботи на мороз робити дещо складніше. На якість виконаних робіт сезонність істотного впливу не надає.

Якщо ж йдеться про свердловину завглибшки до 25 метрів, то найкращим часом буде зима або початок осені. У цей час рівень ґрунтових вод буде мінімальним і потрапляння у водоносний горизонт буде найточнішим. При цьому певні параметри, такі як дебіт, статичний рівень води та інші будуть коректнішими.

Паспорт свердловини

Паспорт свердловини в обов'язковому порядку має виписати та разом зі здаванням робіт з буріння свердловини вручити Вам компанія, яка виконала ці роботи.

Паспорт свердловини – це документ, де описані всі технічні параметри свердловини. Він необхідний для подальшого правильного вибору необхідного обладнання водопостачання, а також для обслуговування та можливого ремонту свердловини в майбутньому.

Певної форми для паспортів свердловин немає, але є перелік інформації, яка обов'язково має бути внесена в цей документ. Зокрема, це:

  • Глибина залягання водоносного горизонту та глибина свердловини,Застосована технологія буріння (в одну або дві колони). У разі обов'язково вказується глибина буріння великим діаметром (для зовнішньої обсадної труби),Статичний рівень води у свердловині
  • Динамічний рівень
  • Продуктивність свердловини
  • Точка завантаження насоса
  • Матеріали виготовлення та внутрішній діаметр обсадних труб
  • Детальна інформація про фільтр свердловини (актуально, якщо йдеться про свердловину на пісок)
  • Геолого-літологічний розріз свердловини

Що таке дебіт свердловини?

Вода набирається з водоносного горизонту в експлуатаційну трубу свердловини, і потім викачується звідти насосом. Насос не зможе протягом тривалого часу викачувати зі свердловини більше води, ніж здатний віддати в експлуатаційну трубу водонос. Дебіт свердловини – це той граничний об'єм, який можна отримати із свердловини за 1 годину.

При бурінні індивідуальних свердловин на воду визначення точного дебіту зазвичай не має сенсу. Тому компанії, що пропонують послуги буріння свердловин, вимірюють дебіт для внесення в паспорт свердловини приблизно з урахуванням власних можливостей та вимог конкретного замовника. Все, що Вам потрібно сказати бурильникам для цього – скільки води Ви плануєте видобувати зі свердловини (тобто, якою буде продуктивність насоса). Адже головне не те, скільки води теоретично можна видобувати з Вашої свердловини, а то, чи вистачить води в свердловині саме для Ваших цілей.