Бізнес під час війни. Декілька практичних порад від ізраїльських підприємців

Щоб перемоги ненависного ворога потрібно зробити не тільки ефективною армію на полі бою, а й економіку країни. Особливо коли ми маємо справу з війною на виснаження, яку проти нас веде Росія.

Сьогодні ми проаналізуємо ситуацію у воєнний час: як і чим живе бізнес, на що чекати, і як відновлюватися після сумних подій у країні. На прикладі Ізраїлю хочемо показати аналогії та підтримати підприємців України у непростий для кожного час. Саме ця країна пережила 10 серйозних військових конфліктів, що не завадило країні створити тут один з найбільших ринків високих технологій.

А тим часом на сторінках видання delo.ua ви дізнаєтесь як оцінєю співвласник концерну "Українські лісопилки" та заводу Izovat Сергій Ліщина затверджену Кабміном програму захисту вітчизняного виробника.

Серед іншого, війна викликає сильне бажання повернути контроль над власним звичним способом життя. Для підприємця це означає зниження психологічної планки ризику – можлива невдача у бізнесі вже не здається такою страшною. Війна змушує підприємця перевинаходити себе наново та відкриває можливості, які, на перший погляд, не такі очевидні.

Насамперед, війна повертає ринок праці до рук роботодавців. Вартість робочої сили якщо не знижується, то точно перестає зростати. Але при цьому немає частих запитів на покращення умов, ніхто не перебирає пропозиціями роботи, роботодавці та співробітники перестають сваритися один з одним та між собою. Плюс покращується контроль витрат. Головний негативний фактор, що викликається війною, - зростають еміграційні настрої. Завдання мудрого керівника – грамотно утримати цінних фахівців.

Обвал національної валюти та гострий дефіцит іноземних валют у країні також відкриває нові можливості. Існує стійке переконання в суспільстві, що ніхто не інвестуватиме в країну, де йдуть військові дії.

Давайте подивимося на прикладі Ізраїлю. В Україні вартість кредитних коштів вимірюється двозначними відсотками. А в Ізраїлі – однозначними. Нині – саме час брати дешеві кредити на спокійних ринках та заводити валюту в Україну.

Отож, вашій увазі декілька рекомендацій від ізраїльських бізнесменів на воєнний час:

  • Не уникайте обговорень із замовниками теми ризиків. Краще разом знайти рішення для їхньої мінімізації. В Ізраїлі 2014 року інвестори благополучно вивели з IT-стартапів рекордні $15 млрд.
  • Шукайте нові таланти. Поки панікери згортають бізнес, талановиті фахівці можуть опинитися у невигідних умовах чи зовсім на вулиці.
  • Підготуйте податковий план Б. Під час війни можливі непередбачені зміни у податковій політиці. Будьте напоготові, вчитеся реагувати оперативно.
  • Фокусуйтеся на замовниках із середнього класу. Серед українців вони є найбільш толерантними до ризиків.
  • Створіть комфортний мікроклімат у компанії. Покажіть співробітникам, що принаймні офіс компанії ізольований від негараздів нинішніх часів.
    Допомагайте співробітникам. Якщо є можливість допомогти – допомагайте. Якщо немає можливості – споряджайте на службу. Запропонуйте співробітникам безвідсоткову позику для покриття незапланованих стресових витрат. Переконайте їх, що зарплата не урізатиметься незалежно ні від чого.
  • Використовуйте здешевлення національної валюти. Ваші витрати можуть бути нижчими, особливо якщо у розпорядженні є іноземна валюта.
  • Залучайте дешеві кредити та витрачайте їх розумно.
  • Збільшуйте інвестиції. Навряд чи шанси на несподіваний успіх будуть ще вищими, ніж під час кризи.
  • Рекламуйте Україну у процесі змін. Будьте активними у ЗМІ: коментуйте події, ділитесь своєю думкою. Нехай не так швидко, як хотілося б усім, але позитивні зміни поступово відбуваються. І Україна обов'язково переможе.