Автомобільна гума відповідає за з'єднання з дорогою та простоту керування. Однак не всі водії приділяють належну увагу стану шин, ігноруючи рівень тиску та стертість покришок. Така зневага може бути згубною не тільки для власника машини, а й для інших учасників дорожнього руху.
Трохи про тиск
Потрібний рівень визначає виробник, обов'язково вказуючи його в інструкції з експлуатації. Показник ретельно вирахований з урахуванням типу гумової суміші, товщини та розміру покриття. При виборі комплекту гуми необхідно дотримуватись рекомендацій виробника для правильного балансу навантаження.
У багатьох сучасних автомобілях є система контролю, яка подає відповідний сигнал за зміни тиску. При постійному контролі шини прослужать довго. Неправильний тиск може відчути сам водій. Про проблеми свідчать такі ознаки:
- втрата динаміки та набору швидкості;
- зміна форми шини;
- проблеми з управлінням та підтримкою курсу;
- підвищення споживання палива;
- перегрів шин через підвищене тертя;
- посилення шуму та вібрацій;
- знос протекторного покриття.
Повітря всередині шин буквально тримає гуму на собі, розправляючи боковини і створюючи правильну форму. Якщо тиск не відповідає заданому, автомобіль втрачає вказані в описі характеристики. Він не здатний чітко і швидко виконувати команди, що надходять від керма, і може сам відхилятися від курсу.
Чим небезпечне порушення інструкцій?
Надто низький тиск змушує шину втратити форму. Вона не може правильно тримати навантаження в одну або кілька тонн, тому розпливається дорогою. У дотик з асфальтом входять як протектори, а й боковини. Вони швидко стираються і можуть луснути на повному ході.
Але вже з початку такої поїздки ушкоджується каркас та порушується геометрія. Навіть при негайному відновленні тиску шина не буде добре тримати форму і легко піддасться будь-якому механічному пошкодженню. Протектор зношується нерівномірно, а покришка передчасно підлягає заміні. Буквально за кілька поїздок вона втратить зовнішній вигляд і буде пошкоджена навіть за незначної різниці.
Підвищений тиск також небезпечний. Воно буквально розриває покришку зсередини, провокуючи появу мікротріщин. Це занадто велике внутрішнє навантаження на гуму, а зверху додатково тисне вага авто.