Виїзд українців за кордон завжди має свої причини, як економічні, так і соціальні. Всі добре розуміють, яка це велика проблема для країни, але не всі знають, що й перед діаспорою в цілому постає багато викликів, які слід вирішувати. На порталі української діаспори Стожари можна дізнатися більше про складнощі, з якими стикаються спільноти українців за кордоном.
Головні напрямки та причини міграції українців
Сьогодні, коли через повномасштабну війну українці мають змогу емігрувати майже в будь-яку країну світу, виділити головний напрямок доволі складно. Здебільшого це або високорозвинені країни, які надають допомогу біженцям, або країни з більш доступними цінами на житло, товари першої необхідності та м’яким кліматом. До першої категорії можна віднести Німеччину, США, Канаду, Великобританію, Норвегію, Швецію тощо. До другої — Польщу, Іспанію, Португалію, Румунію, Болгарію, Чехію, Чорногорію, деякі країни Азії за умови наявної можливості туди дістатись.
Через війну багато людей втратили своє житло або навіть місто проживання, яке відтепер окуповане росією, тому виїзд за кордон для них є вимушеним. Інші ж перебувають під постійним ризиком ракетних атак або, щобільше, у прифронтовій зоні географічно, тож воліють убезпечити себе та свою родину. Від'їзд українців за кордон через ці причини продовжується й сьогодні.
Проблеми, що постають перед українською діаспорою
Однозначно можна констатувати, що через війну виконати первинний переїзд майже до будь-якої країни наразі простіше (окрім чоловіків 18–60 років). Відносна стабільність соціального статусу, різноманітні програми підтримки, надання соціального житла, робота консульств та українських сервісних центрів надає суттєві переваги біженцям. Але через два роки після початку війни українські мігранти не завжди знаходять підтримку серед місцевого населення, тож відчуття відчуженості в новому середовищі може негативно відобразитись на адаптації людини.
Роль української діаспори у розвитку України
Проте українська діаспора відіграє важливу роль у розвитку України. Вона надає активну фінансову підтримку, впливає на громадську думку та підтримує українську культурну спадщину у світі. Це дуже важливо також і для підтримки України у її боротьбі з агресором, адже в тому числі український слід допомагає лобіювати безліч гуманітарних, військових програм і грошових траншів. Українська діаспора за кордоном робить усе, щоб Україна сприймалась у світі як прогресивна європейська держава, яка має ідентичну культурну спадщину, а громадяни якої цінують допомогу інших країн.
Перспективи розвитку та співпраці з діаспорою
Перспективи розвитку української діаспори — це повноцінна допомога, адаптація та інтеграція українців, які прийняли рішення залишитись за кордоном, лобіювання різноманітних програм їх підтримки та слідкування за тим, щоб вони виконувались належним чином. Крім того, це залучення інших держав до участі в захисті, розвитку й відновленні України через різноманітні проєкти та ініціативи.
Значення співпраці з діаспорою для майбутнього розвитку України
Українська діаспора є важливим джерелом інвестиційного капіталу для України. Безліч вчорашніх мігрантів відкривають підприємства в Україні, здобувши необхідні зв'язки за кордоном. Це сприяє створенню нових робочих місць, підвищенню економічного зростання країни. Крім того, українці, які проживають за кордоном, запозичують в інших країнах певні речі, які потім ефективно інтегрують вдома. Це стосується освіти, організації міського простору тощо.
Подальші кроки та рекомендації для підтримки діаспори та її розвитку
Для подальшої підтримки діаспори та її розвитку не слід пускати все на самотік. Необхідно залучати фінансування для соціальних та культурних проєктів, стипендіальних програм для українських студентів за кордоном для їх подальшого працевлаштування в Україні, створювати стимули для релокації бізнесу й інвестицій українців з-за кордону. Також українська влада повинна забезпечити захист прав, інтересів та ідентичності своїх громадян по всьому світу, щоб українці відчували, що вони потрібні своїй країні та не втрачали бажання повернутись додому. Ці заходи проводяться і будуть продовжувати проводитись, а вас, як частину української діаспори у світі, ми закликаємо якомога активніше на це впливати.