Стрес — це стан організму (природна реакція) на важкі або небезпечні ситуації. Він мобілізує ресурси для боротьби із загрозою, що може бути в деяких випадках корисно. Але хронічний стрес негативно впливає на здоров'я людини та може призвести до розвитку різних захворювань, зокрема й жіночих.
У Приватному медичному центрі в Івано-Франківську "Клініка Мед-Атлант" є лапароскопічна гінекологія в Ужгороді, де лікарі застосовують на практиці інноваційні методики лікування.
Реакція організму на стрес
Реакція може бути як первинною, так і вторинною. У першому випадку, коли людина зіштовхується зі стресором, у її організмі відбувається низка швидких змін, які готують її до "боротьби або втечі".
Прискорюється серцебиття та дихання, підвищується кров'яний тиск, розширюються зіниці, напружуються м'язи, у кров викидаються гормони стресу (адреналін та кортизол). Ці зміни допомагають організму швидко реагувати на небезпеку.
У другому випадку, коли стресор продовжує діяти, розвивається вторинна реакція. У результаті підвищується рівень кортизолу в крові, слабшає імунна система, збільшується ризик розвитку захворювань (гіпертонія, хвороби серця, діабет та депресія). Хронічний стрес може призвести до виснаження організму та негативно позначитися на його загальному стані.
Що є зовнішніми ознаками стресу?
Зовнішні ознаки стресу:
- Фізичні. Міміка: зморщені лоб та брови, стиснуті щелепи, бліде або почервоніле обличчя, розширені зіниці, рясне потовиділення. Мова тіла: згорблена постава, сутулість, стиснуті кулаки, тремтіння рук, неспокійний рух ніг, часте моргання. Інші: втома, головний біль, м'язова напруга, розлади травлення, безсоння, прискорене серцебиття.
- Емоційні: дратівливість, відчуття тривоги, нервозність, депресія, зниження концентрації уваги, відчуття апатії, плаксивість, спалахи гніву.
- Поведінкові: зміна режиму сну й апетиту, зловживання алкоголем або наркотиками, соціальна ізоляція, зниження працездатності та помилки в роботі.
Важливо - не всі люди відчувають стрес однаково. У деяких зовнішні ознаки можуть бути більш виражені, ніж в інших. Інші можуть взагалі не відчувати жодних видимих ознак. Якщо людина не може самостійно впоратися зі стресом, то їй допоможе невропатолог або психолог.
Способи боротьби зі стресом
Для зниження стресу є кілька рекомендацій:
- заняття спортом;
- різні техніки релаксації. Йога або тай-чи - ці вправи поєднують у собі фізичні рухи, дихальні вправи та медитацію. Медитація - практика концентрації уваги на теперішньому моменті, допомагає заспокоїти розум та тіло. Дихальні вправи - простий, але ефективний спосіб розслабитися;
- час із близькими людьми;
- улюблене хобі;
- повноцінний відпочинок та сон;
- збалансоване харчування;
- відмова від алкоголю та наркотиків.
Стрес - частина життя, але важливо навчитися керувати ним, щоб він не чинив негативного впливу на здоров'я.
Реклама