Протягом останніх років споживачі пильно слідкують за динамікою цін на ринку продуктів. Минулорічний різкий ріст рівня інфляції змусив багатьох хвилюватися – люди очікували стрімкого та незворотного здорожчання більшості товарів, включаючи продукти харчування. І дійсно, в минулому році така тенденція прослідковувалася. Проте ріст інфляції сповільнився, Україна почала нарощувати власне виробництво, що позитивно вплинуло на динаміку цін – вони почали поступово стабілізуватися, а часто навіть знижуватися. Яскраві приклади знайшлися і на ринку продуктів харчування. За останній місяць цей показник вклав в середньому мінус 0,1%.
Варто зауважити, що навіть попри коливання у ціні український бізнес завжди намагається втримати свого споживача. Тому виробники та продавці регулярно користуються різноманітними інструментами, які допомагають покупцям заощаджувати. Серед таких – промокоди. Вони стають все більш популярними, адже дозволяють отримувати індивідуальні знижки на будь-які товари чи послуги. Знайти актуальні промокоди нескладно. Для цього достатньо скористатися ресурсом codes.com.ua. Провідний експерт Codes Андрій Лазаускас одного разу сказав, що сьогодні ігнорування таких маркетингових інструментів, як промокоди, може не лише позбавити бізнес конкурентоспроможності, але й зробити його нецікавим для споживача.
Тож далі розглянемо, які продукти стали дешевшими в Україні, а які здорожчали на початку літа в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
Що найбільше виросло в ціні?
Одразу варто сказати, що розвиток власного виробництва в Україні, зокрема, фермерства, дозволив знизити вартість окремих продуктів. Проте до цієї категорії не увійшли ті товари, вироблення яких потребує додаткового ресурсу – закупки кормів, добрив і т. п.
Наприклад, це молочна продукція. Саме в цій категорії знаходяться рекордсмени по росту ціни. Найбільше здорожчало масло. Минулого року 200 г цього продукту можна було придбати в середньому за 60 грн. Цьогоріч вартість стрибнула до 70 грн. та навіть більше. Така різниця склала близько 15,8%. М’який сир подорожчав в середньому на 5-6 грн. (8,1%) за стандартну пачку вагою 300 г. Минулоріч за нього довелося б заплатити близько 68 грн. Ціна цього року складає 74 грн. Що стосується безпосередньо молока, то воно також стало дорожчим. В 2023 році споживачі за пляшку 900 мл платили в середньому 39 грн. Зараз за неї потрібно віддати 43 грн., що на 7,7% більше.
Ще один товар, здорожчання якого виявилося досить помітним, – це хліб. Не всі продукти в цій категорії демонструють однакову динаміку цін, адже нараховується їх немало. Проте, говорячи про найбільш популярний пшеничний хліб вагою 650 г, варто відмітити, що він став дорожчим на 7,4%. В минулому році середня вартість продукту становила 32 грн., цьогоріч на ціннику можна побачити ціну 35 грн. та більше.
До категорії товарів, які стали дорожчими, також варто віднести: м’ясну продукцію, рибу, макаронні вироби, безалкогольні напої. Тут різниця у вартості не така яскрава, проте вона також простежується.
Які продукти впали в ціні?
Напевно, найбільш помітним виявилося зниження ціни на курячі яйця. Цей продукт дійсно став рекордсменом, адже подешевшав на 22,4%. За десяток яєць минулоріч потрібно було заплатити більше 60 грн. Наразі їх вартість зафіксувалася на рівні 40 грн. В окремих магазинах можна знайти навіть менший цінник.
Не менш вражаючим виявилося падіння цін на овочі. Вони здешевшали на 18%. Чимало людей почали організовувати невеликі домашні господарства, що позитивно вплинуло на динаміку. Крім того, Україна значно збільшила імпорт аграрної продукції. Минулого року загальна сума закупок склала 7,1 млрд. доларів, що на 800 млн. доларів більше, ніж в 2022 році. Все це допомогло не прости знизити середню вартість овочів, але й повністю закрити запит споживача. Що ж до самих цін, то наразі вони такі:
- картопля – середня вартість за 1 кг складає 21 грн.;
- морква – за кг в середньому доведеться віддати 29 грн.;
- огірки – коштують близько 35 грн. за кг;
- помідори – в залежності від сорту ціна складає в середньому 82 грн. за кг.
Неочікувано для споживачів впала ціна на цукор. В порівнянні з минулим роком вона зменшилася на 11,5%. Це доволі значний показник, враховуючи, що для виробництва такого продукту потрібна електроенергія, вартість якої виросла. Зараз купити кілограм цукру вдасться в середньому за 30 грн., тоді як рік тому потрібно було б заплатити на 3-4 грн. більше. Та сама історія з соняшниковою олією. Вона також здешевшала на майже 11%. Її сьогоднішня ціна складає близько 50-60 грн. за стандартну пляшку 850 мл. Минулоріч довелося б за такий об’єм віддати не менше 65 грн.
Експерти відмічають, що таку динаміку створює саме стабілізація на ринку, коли відсутній дефіцит, а серед виробників та продавців помітна здорова конкуренція.
Реклама