Сухофрукти для багатьох є улюбленим смаколиком. Дійсно, це натуральний продукт, який може замінити собою снеки, чіпси, цукерки чи печиво. Проте варто зважати, що не всі сухофрукти, які можна купити в магазині однаково корисні і загалом є певні рекомендації, на які варто зважати тим, хто любить поласувати сушеними плодами. Розглянемо три основні питання:
- Коли та скільки можна їсти сухофруктів?
- Які сухофрукти не варто їсти?
- Як вибирати сухофрукти?
Саме ці питання зазвичай турбують споживачів цих смаколиків, тож дамо на них відповіді.
Скільки та коли можна їсти сухофруктів
Перш за все треба зважати, що на відміну від свіжих, сушені фрукти набагато поживніші. В них міститься більше харчових волокон, сухої речовини, тому вони гарно насичують і багато їх з’їсти не вдасться. Але тим, хто слідкує за фігурою треба загалом бути обачними. Калорійність у сухофруктів доволі висока, тож якщо не контролювати бажання поласувати смаколиками, можна набрати кілька зайвих кілограм.
Наприклад, якщо порівняти ізюм та виноград, то різниця в калорійності майже в 100 раз! Так, склянка винограду містить всього 64-65 калорій, а склянка винограду – 500. Загалом немає певної норми, тому можна або враховувати калорійність та намагатися не перебільшити норму цього показника, або їсти за бажанням.
Цікаво: сухофрукти можна споживати як окремий снек чи закуску, так і в якихось стравах. Їх додають в йогурти, каші, салати, випічку тощо.
Що стосується питання, коли їсти сухофрукти, то і тут немає загальної відповіді. Їсти можна їх в будь-яку пору дня, але якщо ви дотримуєтеся дієти, то краще все ж ласувати ними до обіду. До речі, сушені плоди – класний натуральний енергетик. Можна їх вживати перед тренуванням (але не чорнослив), щоб підвищити витривалість.
Проте варто зважати, що користь можуть принести лише натуральній сушені фрукти, без консервантів, додаткового цукру. Натуральні може і не настільки привабливі, але вони менш калорійні і дозволяють насолодитися природнім смаком. Купити якісні сухофрукти можна на сайті CrazyBox. Тут є великий вибір сушених плодів та ягід, в тому числі і екзотичні, як сушене манго, пітахая тощо.
Які сухофрукти їсти не варто
Відповідь на це питання стосується тих ласощів, які додатково оброблені. Так, іноді виробники додають підсоложувач чи виварюють плоди в сиропі перед сушкою. Звісно, корисність таких ласощів значно знижується, тоді як калорійність – підвищується.
Ще багато виробників використовують сульфіти в якості консерванту. Вони допомагають зберегти яскравий колір. Але ці консерванти шкідливі для здоров’я. Вони викликають метеоризм, розлад шлунку, висипання на шкірі, навіть анафілаксію і загалом не рекомендовані до вживання при астмі.
Визначити, що сухофрукти пройшли додаткову обробку можна за їх зовнішнім виглядом. Ті, що виварювалися в сиропі та оброблені консервантами більш привабливі. Вони більш об’ємні, блискучі та яскраві. А от натуральні сушені плоди – темніші за кольором, зморшкуваті, загалом менш привабливі. Але саме натуральні смачніші і дійсно корисні.
Як вибрати сухофрукти
Перш за все, треба звертатися в надійний магазин, де можуть запропонувати якісний товар. В Україні це CrazyBox, де можна купити всі різновиди популярних сухофруктів. Тут є навіть сушене манго – найулюбленіший сухофрукт серед українських споживачів. Бо свіжі і дійсно природньо стиглі манго купити вдається не завжди, оскільки цей плід сезонний, а от в сушених зберігаються всі нотки смаку і можна ласувати улюбленим фруктом, але в сушеному вигляді. До речі, є на сайті і сухі, і дегідровані плоди.
Дегідровані сушать під дією теплого повітря чи інфрачервоного випромінювання в спеціальних камерах. Вони теж смачні, а поступаються за користю. Так, при дегідратації під ІЧ променями руйнується вітамін С в плодах, тому вони стають менш корисними.
А от сушені плоди зазвичай в’яляться або під сонцем, або в камерах з підвищеною температурою. В них більше зберігається корисних речовин та вітамінів.
Реклама