Будь-яка компанія постійно має справу з грошима. Їх витрачають на придбання нової продукції, виплати зарплати, комунальні платежі, отримують внаслідок продажу та інших процесів.
Успішним буде той керівник, який завжди в курсі стану справ у своїй компанії. Облік продажів — важлива складова повсякденної діяльності, без нього неможливо контролювати й правильно планувати бюджет. Вести його потрібно вже з першого робочого дня в кожній торговій точці.
Навіщо відстежувати продажі: що це дає компанії
Якщо керівник не приділяє обліку достатньо уваги, він ризикує зіткнутися з великими втратами й не отримати бажаного прибутку. По-перше, коли немає актуальної інформації про кількість продаж і суму виторгу, нечесні працівники можуть красти гроші з каси. Без постійного контролю шахрай довго лишатиметься непоміченим.
По-друге, коли продажі ніяк не відстежуються, керівник не знає, які товари мають попит. У результаті він може замовляти більше непопулярної продукції, але актуальної та потрібної в наявності не буде. Це призводить до того, що клієнти звертаються до інших компаній, а на складі накопичується дуже багато непроданого товару. З часом він може вийти з ладу чи втратити свої властивості, тому його доведеться списати.
По-третє, якщо керівник не знає реального стану фінансів, він витрачатиме більше, ніж зароблятиме. Важливо робити постійний аналіз не тільки прибутку, а й витрат – це допомагає правильно формувати ціни, щоб завжди залишатися «в плюсі». Від того, наскільки регулярним і точним є облік, залежать ефективність діяльності підприємства та його здатність витримати конкуренцію.
Як організувати швидкий і точний облік
Записувати всі операції вручну в зошиті або в електронній таблиці не тільки незручно, але й ненадійно. Дані в такому форматі створює людина, тому вони можуть бути неточними. Буває, що коли працівник втомився чи відволікся, він вказує цифри неправильно, або просто забуває записати.
Саме тому краще довірити всі рутинні процеси, пов’язані з обліком, спеціальній програмі. У такому випадку людина не вносить дані, це відбувається автоматично, внаслідок чого відомості завжди точні й актуальні. У такий спосіб фіксуються всі повсякденні процеси, що відбуваються на підприємстві:
- продаж товару. У програмі можна бачити всі транзакції за готівку чи з банківської картки, оформлення кредиту, повернення. У результаті керівник точно бачить суму виторгу на кінець дня загалом і окремо для кожної торгової точки, якщо їх декілька;
- надходження продукції. Сервіс показує, скільки всього одиниць було замовлено та отримано від постачальника, допомагає сформувати накладну чи інший документ в електронному вигляді, здійснити розрахунки;
- витрати. Фіксуються як основні, пов’язані з виробництвом, так і додаткові або супутні – на оренду приміщення, виплату зарплат, винагороди, оплату інтернету, телефонного зв’язку тощо;
- контроль залишків. У програмі показується, скільки всього одиниць продукції залишилось на кожному складі. На основі цієї інформації, а також показників продаж керівник розуміє, які позиції мають найбільший попит, та планує закупівлі;
- відстеження роботи працівників. Програма має функціонал для відстеження робочого часу, постановки задач та контролю їхнього виконання. У такий спосіб можна мотивувати працівників.
Програма в хмарі USAP.ONLINE має увесь необхідний функціонал для обліку онлайн. За її допомогою можна повністю контролювати не тільки фінансові операції, а й інші рутинні процеси на підприємстві.
Реклама