Гліфосат — це хімічна сполука з групи фосфонатів, яка стала основною складовою системних гербіцидів широкого спектра дії. Завдяки своїй ефективності та універсальності, препарат займає провідне місце серед засобів захисту рослин, допомагаючи боротися з бур’янами. Його активна речовина (однією з найефективніших є ізопропіламінна сіль) забезпечує біологічну активність і високу результативність. Це зробило гліфосат одним із найпоширеніших гербіцидів.
Походження препарату
Вперше гліфосат гербіцид був відкритий у 1970 році Джоном Францем, співробітником компанії «Монсанто», США. Вже через кілька років препарат набув широкої популярності по всьому світу. він допомагав ефективно боротися з бур’янами та прискорював дозрівання генетично модифікованих рослин.
Найпоширенішим препаратом на основі гліфосату став Roundup, який почав випускатися з 1974-го. Компанія «Монсанто» позиціонувала свою продукцію як «практично нетоксичну» і безпечну. Спочатку препарати з вмістом гліфосату не могли бути застосовані для вирощування сільськогосподарських рослин. Це стало можливим після того, як з 1990-х років завдяки генній інженерії почали вирощувати культури, стійкі до цієї речовини. Сьогодні практично 85% всіх генно модифікованих сортів мають таку властивість. З 2000 року на ринку з’явилися аналоги препаратів компанії «Монсанто», оскільки в неї закінчився патент на молекулу гліфосату.
Спектр дії гліфосату
Гліфосат, похідний амінокислоти гліцину, діє шляхом інгібування ферменту 5-еноілпірувіл-шікімат-3-фосфат синтази, що блокує шікіматний шлях біосинтезу ароматичних сполук у рослинах. Це порушує вироблення амінокислот (фенілаланіну, тирозину, триптофану) та інших метаболітів. В результаті рослина гине.
Оскільки тварини отримують ці амінокислоти з їжею і не мають ферментної системи шікіматного шляху, гліфосат є малотоксичним для них. Його летальна доза LD50 становить 5600 мг/кг у дослідженнях на щурах.
Застосування гліфосату на полях
Гліфосатні гербіциди активно використовуються в сільському господарстві для підготовки полів до посіву. Використовуються вони на різних сільськогосподарських культурах, таких як пшениця, кукурудза, соя і картопля. Основні рекомендації щодо застосування:
- Терміни внесення. Під час обробки рослини мають бути в активній фазі росту. За 10-14 днів до робіт потрібно припинити культивації, щоб бур’яни встигли вирости. Важливо враховувати погодні умови. Після обприскування не повинен падати дощ, адже препарат має встигнути проникнути в рослину. Важливо, щоб на час обробки не було роси.
- Норми витрат. У різних засобах містяться різні молекули гліфосату. Тому при розрахунку норми треба враховувати концентрацію діючої речовини. Для одно- і багаторічних бур’янів розхід препарату відрізняється приблизно в 3–4 рази.
- Якість води. Коли вона жорстка чи забруднена органічними речовинами, всі зусилля можуть бути зведені нанівець.
Якщо в препараті не містяться ПАР, можна додати їх в кількості 0,5-1% від усього робочого об’єму розчину. Це допоможе підвищити ефективність гліфосатів.
Реклама