Щоб звести до мінімуму це розгойдування, інженери у верхній частині будівель встановлюють гігантські противаги, що називаються налаштованими амортизаторами маси — tuned mass dampers (TMD). У більшості випадків амортизатори TMD являють собою гігантський м’яч зі сталі або бетону, вага якого досягає ні багато ні мало а 300 — 800 тонн! Ця кулька підвішується на пружинах і поршнях у верхній частині будівель і безперешкодно балансує при зміні кута нахилу будівлі. По суті, її завдання полягає у збереженні центру маси хмарочоса.
Приклад: у вітряний день, вершина хмарочоса висотою всього 300 метрів може відхилятися на 50 сантиметрів в різні сторони. Іноді мешканців таких високих будівель навіть починає заколисувати від цих коливань — у них розвивається морська хвороба. Тому налаштовані амортизатори маси TMD, зменшуючи амплітуду коливань, роблять рух будівлі практично непомітним для його мешканців.
У 2004 році найвищою будівлею в світі була 509-метрова вежа Тайбей 101 в Китаї. Всередині цієї будівлі встановлено гігантську противагу у вигляді кулі, характеристики якого вражають уяву! ЇЇ діаметр дорівнює — 5.5 метрів, а вага — 728 тонн. Куля здатна гасити коливання хмарочоса, навіть якщо швидкість вітру складає 240 км/год.
По суті, будь-який хмарочос можна розглядати як гігантський камертон. Якщо за нього сильно вдарити, наприклад, поривом вітру або землетрусом, то будівля почне вібрувати на заданій частоті. У цьому випадку противага TMD починає рухатися з тією ж частотою, що і будинок, але у протилежному напрямку. Цей механізм не прибирає вібрацію зовсім, але тримає її під контролем, не даючи будівлі зазнати суттєвих пошкоджень.
А ось, до речі, як хитаються хмарочоси в Японії. Страшно!
Существенное подорожания энергоносителей в Украине непосильной тяжестью ложится на плечи рядовых граждан. В этих условиях отличным вариантом экономии бюджета являются твердотопливные котлы цены на которые в интернет-магазине АРМА самые преемлемые.