“Ми перебували близько скіфського городища Чигу. Це горизонтальне плато, де розташовується велика кількість слідів господарської діяльності людини: курганів, капищ, городищ і так далі. У цьому місці глибина озера кілька метрів. І нам вдалося знайти городище, досі невідоме археологам. За попередніми даними, це городище сакського, чи скіфського періоду віком приблизно 2,5 тисячі років”, - сказав він.
За словами Горна, територія, де було виявлено городище, пішла під воду багато років назад через різкий підйом рівня води в озері і тепер знаходиться на відстані близько 2 км від лінії берега.
Крім самого городища, аквалангісти виявили велику кількість артефактів: безліч черепків, підвіску з кістки, рештки ритуального бронзового серпа, металевий гудзик, глечик, вік якого оцінюється в 2-2,5 тисячі років.
А ще виявлені на дні озера Іссик-Куль судини і інші знахідки підтверджують, що в цьому місці могли бути поховані мощі святого Левія Матвія, який був учнем Ісуса Христа, розповів керівник киргизько-російської розвідувальної експедиції академік Володимир Плоских.
Академік розповів, що експедицію він ініціював 25 років тому після прочитання робіт Петра Семенова-Тян-Шанського, який 150 років тому писав, що на Іссик-Кулі, можливо, є поховання апостола-євангеліста Матвія. Ґрунтувався Тян-Шанський на виявленій ним каталонської карті. “На карті намальований Іссик-Куль і позначено місце. Напис поруч говорить: “Місце, зване Іссик-Куль. Тут монастир братів вірмен, де перебувають мощі святого Матвія, апостола і євангеліста”. Академік знайшов місце, позначене на карті, на дні Іссик-Куля поруч з селом Курменти.
Достовірним фактом, повідомлюваний євангеліями, є те, що Левій Матвій був збирачем мита. Після зустрічі з Ісусом він роздав всі свої заощадження біднякам і пішов за Вчителем. Так він став одним з апостолів (учнів) Ісуса Христа.