Розробка Hyperloop має велике значення не тільки для регіону, де планується прокласти перший маршрут надзвукового наземного транспорту, але і для всієї транспортної системи планети. Для прикладу, як на сьогоднішній день здійснюються переміщення консолідованих вантажів можна дізнатись тут http://ukraine-express.com/ru/services/cargo-consolidation.html, а з реалізацією проекту Hyperloop у світовому масштабі, дана схема зазнає кардинальних змін, і, насамперед, в сторону значного скорочення термінів доставки.
Спорудження треку почнеться на початку 2016 р. в Центральній долині Каліфорнії, в так званому “місті майбутнього”, де в перспективі будуть розгорнуті найпередовіші технології. У компанії особливо підкреслюють, що 8-км трек — це не макет, а повнофункціональний демонстратор технологій, хоча і з деякими обмеженнями.
Дослідний трек Hyperloop виконають за тією ж схемою, що і майбутній повномасштабний шлях з Сан-Франциско до Лос-Анджелеса. Потужні вентилятори будуть розганяти всередині труби невеликі вагончики на магнітній подушці. Швидкість поїздів на тестовому треку складе 321 км/год. Це набагато нижче, ніж у майбутніх серійних поїздів, які зможуть розганятися до 1200 км/год, але достатньо для перевірки працездатності концепції. До того ж, дослідний трек буде являти собою шлях у вигляді овалу з довжиною прямих ділянок всього 3 км, так що розганятися до високих швидкостей перед крутими поворотами небезпечно.
В наступному році почнеться будівництво найважливішої частини дороги: надземної труби. В майбутньому у такій трубі буде пролітати капсула-вагон з 28 пасажирами, при цьому потужний електричний вентилятор буде засмоктувати повітря попереду потяга і викидати його ззаду, знижуючи аеродинамічний опір поїзда. Створення такого компресора — найбільш технічно складна частина проекту.
На сьогоднішній день вартість цього масштабного проекту оцінюється у суму приблизно 6 мільярдів доларів.