Жекам все одно, створення ОСББ ще не стало масовим явищем, керуючі компанії працюють в основному в новобудовах, які ніхто б і не прийняв в експлуатацію, не будь вони енергоефективними. Виходить, що кожен за себе і за тепло в окремо взятій квартирі. Тоді як модернізація всього будинку раз і назавжди вирішує проблеми з холодом. Але за умови, що вона зроблена правильно, з урахуванням рекомендацій фахівців. До речі, зараз існують досить ефективні технології утеплення будинків, ось почитайте відгуки за і проти про задувку піноізолу в стіни. Етапи правильного комплексного утеплення всього будинку і допоможе визначити його енергоаудит.
Саме енергоаудит визначає, куди йде тепло з будинку. Перевірці підлягають системи водопостачання, каналізації, опалення, вентиляції, елементи конструкції, електропостачання і автоматики.
Для того щоб дослідити всі ці складові, недостатньо зафіксувати дані тепловізором. Експерти використовують кілька видів приладів, які на відміну від тепловізора визначають втрати тепла при контакті з поверхнями. Для цього аудитори застосовують вимірювачі теплового потоку і опору теплоізоляції. Ще один прилад - логгер (реєстратор) - протягом декількох днів фіксує температуру, вологість і рівень вуглекислого газу в приміщенні. Якщо в будинку немає лічильника води або електроенергії, фахівці за допомогою портативного пристрою визначають витрату ресурсів.
Визначаються усереднені показники тепловтрат, типові як для багатоповерхівок, так і для приватних будинків. Найбільше тепла втрачається через стіни - до 40%, через вентиляцію - близько 30%, через вікна - близько 25% і ще близько 5% тепла йде через дах.
За оцінками експертів, близько 75% житлових будинків в Україні потребують енергетичної модернізації, і практично у кожного своє співвідношення тепловтрат. Як вирішити кожну проблему і що дасть комплексне рішення, і повинен визначити енергоаудит. Якщо мешканці замовляють експрес-аудит, він може тривати всього один день, або комплексний аудит, який триває кілька тижнів. Вартість комплексного енергоаудиту для багатоквартирних будинків становить 11-16 тис. грн, для приватного будинку 5-8 тис. грн. Ціна залежить від тих складових аудиту, які ви оберете, особливостей мереж, наявності документації і т. д.
За підсумками аудиту фахівець дає звіт. У ньому є коротке резюме - тобто опис заходів з модернізації, обсягів інвестицій, чистої економії від модернізації в кВт/год в рік і в гривнях, окупності. Далі на кількох десятках сторінок експерти розписують дослідження по поличках і дають детальні рекомендації по кожному заходу, аж до вказівки матеріалів, які радять використовувати в ході робіт.