Молекулярна кулінарія вивчає фізичні і хімічні процеси, що відбуваються під час приготування того чи іншого блюда. Таким чином, страві можна надати будь-зовнішній вигляд і текстуру, підкреслюючи його смакові якості.
Принтер Food Creation, розроблений командою Philips Design, перетворює закладені в нього інгредієнти у повноцінні страви необхідної форми і консистенції. Наприклад, дітям можна запропонувати брокколі у вигляді незвичайного пінного пюре або морозива, поєднавши приємне з корисним.
До того ж, гаджет дозволяє регулювати харчову цінність страви і навіть складати дієту, грунтуючись на кількості білків, жирів і вуглеводів, що надходять в організм з їжею.
Варто зазначити, що це не єдиний концепт харчового принтера. Проекти Electrolux Design Lab вражають своїми неймовірними можливостями і футуристичним дизайном. Один з таких гаджетів - 3D принтер Atomium, який здатний “друкувати” смачну їжу з 3D-зображень за допомогою молекулярних інгредієнтів.
Технологія, що дозволяє створювати їжу з молекулярних інгредієнтів ще не досконала, але подібні гаджети напевно потраплять на прилавки в найближчому майбутньому.
Electrolux Professional Food Service Worldwide Online-Shop for catering, restaurants, cafes, bars and hotels http://www.maran-pro.com/en/. Тhe site contains more than 3000 items of equipment on the entire line of the manufacturer.