До речі на сторінках популярного футбольного видання UA-Футбол ви зможете дізнатися про подробиці цього резонансного скандалу, а також про інші важливі новини футбольного світу.
CAS визнав, що трудовий договір між Платіні і Міжнародною федерацією футболу (ФІФА), підписаний в 1999 році, дійсно існував. Річний оклад, передбачений цією угодою, становив 300 тисяч швейцарських франків. Контракт був виконаний сторонами, термін його дії закінчився в 2002 році, коли він став членом виконкому ФІФА.
Як повідомляється в релізі CAS, суд визнав існування усного договору між Платіні і колишнім президентом ФІФА Йозефом Блаттером про виплату 2 млн швейцарських франків, але не знайшов правомірних підстав для перерахування коштів через 8 років після закінчення трудових відносин.
“Платіні пояснював оплату тим, що уклав усний договір з Блаттером. При цьому він говорив, що домовлявся з ним на оклад в 1 млн щорічно. Суд не переконався в правомірності виплати 2 млн швейцарських франків, яка була визнана лише Платіні і Блаттером і яка була проведена через вісім років після закінчення трудових відносин. Ця виплата не була підкріплена жодним документом і не співвідноситься з передбачуваною несплаченою сумою за договором Платіні з ФІФА - в цьому випадку вона становила 2,8 млн (4 х 700 тис). CAS одноголосно визнав, що Платіні порушив статті 19 і 20 кодексу етики ФІФА. Але при цьому CAS прийшов до висновку, що дискваліфікація занадто сувора і прийняв рішення скоротити її до 4-х років”, - йдеться в тексті документа.
У релізі зазначається, що ФІФА знала про існування платежу в 2011 році, але почала розслідування відносно Платіні з приводу цієї суми тільки в 2015 році.
Нагадаємо, що у вересні минулого року швейцарською прокуратурою було порушено справу за фактом незаконного трансферу 2 млн швейцарських франків на рахунок Мішеля . 21 грудня комітет ФІФА з етики усунув чиновників від футбольної діяльності на вісім років. Вони були визнані винними в інших порушеннях кодексу етики ФІФА, в тому числі щодо прийняття подарунків, конфлікту інтересів, лояльності та ін.