Історія курорту Трускавець

Сьогодні Трускавець для нас тісно пов'язаний з курортним відпочинком, люди з різних куточків України і з-за кордону приїжджають сюди оздоровитися і добре відпочити. Виявляється, трускавецька здравниця теж має свою багатовікову історію.

Зараз чудові пансіонати, готелі, лікувальні санаторії Трускавця відомі на весь світ, а з чого все починалось?

Здавна місцевим жителям були відомі лікувальні властивості тутешніх цілющих вод, але вперше їх вивчив і дав опис лікар Войцех Очко в 1578 році. Майже через 150 років, у 1721 році, у підручнику «Гісторія натуральна» Рафаель Жончинський розповідав про те, що в Трускавці, Дрогобичі і в інших довколишніх селищах добували нафту. Воду ж, яка супроводжувала цю нафту, місцеві селяни пили, лікуючись таким чином від багатьох хвороб.

Німецькі вчені Б. Хаке і Н.Фіхтель на початку XIX століття вперше провели наукові дослідження трускавецьких вод. А в 1827 році (саме цей рік рахується роком заснування курорту) у містечку побудували приміщення, де розмістили 8 лікувальних ванн.

Ще один учений, поляк Станіслав Сташиць, в одній зі своїх робіт у 1805 році повідомляв про видобуток в Трускавці солі, озокериту, нафти. Він зазначив також, що з нафти отримують гас, який потім використовують для освітлення міста.

Легендарну трускавецьку «Нафтусю» вперше в 1836 році дослідив львівський хімік-аптекар Теодор Торосевич, більш відомий як винахідник гасової лампи. В цей же рік перших свої відвідувачів прийняли торфо - і бальнео-лікарня.



З відкриттям цілющих властивостей місцевих вод значення міста в Австро-Угорській імперії значно зросло. У 1892 році Трускавець піднявся на рівень таких відомих європейських курортів, як Вісбаден і Ріхенгаль завдяки спорудженню нового приміщення, в якому проводилися інгаляції з системи Вашмута. До того ж, тут активно розбудовувалась курортна інфраструктура: стали появлятися численні пансіонати, готелі, будувалися дороги, проклали залізницю, тощо. В 1900 році в Трускавці побудували ще одну водолікарню.

З 1911 року курортне місто Трускавець стало належати союзу, головою якого був тоді Раймонд Ярош. Ярош розпорядився провести в місті електричне освітлення вулиць і парку, а також побудувати новий вокзал. Завдяки залізниці, Трускавець тепер отримав пряме повідомлення з такими європейськими містами, як Прага, Краків, Берлін, Познань, Львів, Варшава Відень.

За успішний розвиток курорту Трускавець нагородили в 1913 році польською Великою золотою медаллю. Місто було оснащений за останнім європейським стандартам. Тут були побудовані спортмайданчики і корти, береги озера покрили золотим піском, привезеним з моря. Ті, хто не був у місті кілька років, тепер його просто не впізнавали!

Завдяки своєму постійному розвитку, місто ставало все більш популярним серед відпочиваючих з Європи, а оздоровниці Трускавця щороку приймали все більшу кількість приїжджих. Приміром, якщо у 1923 році тут відпочивало близько 6080 осіб, то вже через 10 років, у 1933 кількість відпочиваючих дійшло до 17 тисяч — небачені за тих часів цифри!