Пам’ятник Дюку де Рішельє - першому градоначальнику Одеси

Слава одного з найпривабливіших місць в Одесі заслужено належить пам'ятнику Дюку де Рішельє, або ж пам'ятнику Дюку, як ласкаво називають його самі одесити.

Зараз Одеса рахується одним з найкрасивіших міст України, щороку приваблюючи славетною історією, видатними історичними пам”ятками, і, насамперед, своїм неповторним шармом сотні тисяч туристів з різних куточків України і світу. Саме для них можна порекомендувати чудовий комфортний готель «Vele Rosse», а ось тут http://vele-rosse.com.ua/ представлена детальна інформація про нього.

А як же починався розквіт Південної Пальміри?

Арман Еммануель Софія-Септімані дю Плессі Рішельє, нащадок відомого кардинала Рішельє, багато зробив для своєї країни. В якості волонтера він брав участь у штурмі Ізмаїла, а у 1803 році став першим градоначальником Одеси. Ця прекрасно освічена людина, філантроп, була чудовим організатором. Він відрізнявся залізним здоров’ям, невтомністю і завзятістю при досягненні поставлених цілей.

Місцеві жителі вважали Дюка де Рішельє засновником Одеси. Під його керівництвом місто завоювало славу одного з найквітучіших міст в Європі і перетворилося у великий торговий порт. При ньому в Одесі з’явилися престижні навчальні заклади, був побудований театр. Населення міста збільшилося в чотири рази.

Після 11 років успішного правління містом Дюк де Рішельє виїхав у Францію. За його визнанням, в Одесі пройшли кращі роки його життя. Дюк де Рішельє дуже хотів повернутися назад в Одесу, але раптово помер у Франції у віці 56 років.

Після смерті Дюка його близький друг і соратник Ланжерон організував збір грошей на спорудження пам’ятника. На заклик відгукнулися всі городяни: забезпечені люди і прості робочі. Граф Воронцов, колишній в той час генерал – губернатором Новоросійська, замовив проект пам’ятника у скульптора Мартосу, котрий прославився спорудженням монументу Мініну і Пожарському.



На пам’ятнику встановлена бронзова статуя Дюка в римській тозі. Це вдале рішення правильно передає динамічний характер Дюка. Три латунних барельєфа, що символізують “землеробство”, “правосуддя” і “торгівлю”, увічнюють внесок Дюка в розвиток міста.

Відкриття пам’ятника Дюку відбулося при величезному скупченні народу 22 квітня 1828 року (за старим стилем).

Зараз простір біля пам’ятника Дюку де Рішельє вже кілька років є неформальною головним майданчиком “Гуморини”. Під час свята біля його підніжжя збираються тисячі городян і гостей міста. Жартівники – одесити прагнуть 1 квітня обов’язково розфарбувати пам’ятник.

Пам’ятника Дюку приписують містичні властивості. У минулому столітті випускники шкіл приходили до пам’ятника напередодні іспитів, сподіваючись на його підтримку.

Існує легенда, що якщо доторкнутися до барельєфу у вигляді мішечка з грошима, що символізує торгівлю, то незабаром знайдеш багатство і успіх.