Шкода мікрохвильовок: міфи і правда

Скільки років існують НВЧ-печі, стільки ж років у пресі з'являються статті про жахливу шкоду мікрохвильовки. При цьому обрушують на читача ціле море страшних термінів на зразок «молекулярної гнилі», «розриву молекул» та інших псевдонаукових страшилок, яких насправді немає, і бути не може.

Ні, говорити про повну і абсолютну безпеку мікрохвильової печі теж не можна. Але і слово «шкода» тут недоречне, інакше б ніхто не став у ній готувати. Тим більше, що зараз появилися такі досконалі у плані якості приготування, мультифункціональності, зручності і безпеки мікрохвильовки, як  модель teka mwe 207 fi від відомої компанії-виробника кухонної техніки TEKA.

Давайте розглянемо найпопулярніші міфи про цей кухонний гаджет.

НВЧ-піч опромінює нас шкідливими променями.

Міф! Насправді, навіть проста бюджетна мікрохвильовка не представляє жодної загрози здоров’ю, якщо під час її роботи людина знаходиться на відстані як мінімум 1,5 метра. Для тих, кому доводиться готувати їжу поруч з піччю, є прописані в санітарних вимогах нормативи граничної інтенсивності електромагнітного поля СВЧ-діапазоні в безпосередній близькості від корпусу. Переважна більшість печей в ці нормативи вкладається. Але навіть якщо є невелике, до дворазового перевищення зазначених норм, то які-небудь проблеми зі здоров’ям можуть бути тільки в дуже довгостроковій перспективі і лише в тому випадку, якщо стояти впритул до працюючої НВЧ-печі годин по вісім на день. Для порівняння, повністю справна і відповідаюча вимогам безпеки НВЧ-піч випромінює у простір приблизно стільки ж, що і сучасний Wi-Fi роутер в режимі активної передачі даних.


Молекулярна структура їжі змінюється в НВЧ-печі, продукти стають небезпечними.

Міф! Насправді, мікрохвилі лише змушують молекули води в продуктах рухатися швидше, у результаті під дією випромінювання фактично відбувається самонагрів продуктів. Будь-які зміни молекулярної структури продуктів, їх складу та властивостей не відбувається.

Втім може відбуватися локальний перегрів в певних, часом крихітних зонах, через що фрагменти продукту просто підгорять, або там знизиться вміст корисних речовин – якщо б ми, наприклад, готували продукт в духовці при надто високій для неї температурі (300-400 градусів), то отримали б схожий результат. Тобто, будь-які ушкодження продуктів в НВЧ-печі – виключно термічні, і виникають вони далеко не завжди, і то локально.


Дешеві мікрохвильовки локальних або китайських марок менш безпечні, ніж дорогі фірмові.

Міф! З точки зору інтенсивності електромагнітного поля НВЧ-діапазону поблизу корпусу печі, відмінностей між дорогими брендовими та бюджетними моделями локальних марок не спостерігається – бездоганно працювати або виходити за рамки офіційних санітарних норм можуть як ті, так і інші. Печі з фірмовим лейблом – це доплата за якість зборки, обробки та відоме ім’я, а в деяких випадках – і за гарантовану електричну безпеку.