Протеїн для спортсмена – запорука перемоги та успіху!

Будь-який вид спорту вимагає від спортсмена, щоб його м'язи були добре розвинені і сильні. Мабуть, виняток становлять лише шахи і шашки. В інших же видах спорту не уникнути сильних навантажень, гранично потужних і витривалих м'язів. Зробити їх такими допоможе протеїн.

Синтез білка і амінокислот – ось у чому суть протеїну. Білок - це будівельний матеріал не тільки для людського організму, але й для майже будь-якої форми життя на Землі. Цей мікроелемент здатний наростити м’язову масу до значних розмірів. Коли в організмі людини настає білкова недостатність, це може призвести до сумних наслідків. Але оскільки людина вживає протеїн разом з їжею, то такого не відбувається.

Сьогодні ви можете з’їсти менше продуктів, що містять протеїни, завтра – більше, в цілому ж організм сам дотримується балансу щодо даної речовини. Однак якщо ви  спортсмен, заповнити сили після тренувань і мати міцну м’язову масу за допомогою звичайного раціону не вийде. Для готовності до змагань, перемог і рекордів, спортсмену потрібен додатковий протеїн. Атлет, боксер або бодібілдер викладаються на тренуваннях на всі 100%, тому їм просто необхідно збільшувати вживання білків і амінокислот у кілька разів. Це можна зробити або шляхом збільшеного поглинання їжі, або з допомогою протеїнових комплексів.

Але приймати ту кількість їжі, у якому буде достатньо протеїнів, і при цьому не луснути – фізично просто неможливо, та й коли тоді займатися спортом, чи не так? Тому в таких випадках без протеїну просто не обійтися. А придбати його, а також інше ефективне спортивне харчування раджу в в інтернет магазині sporteda.com.ua.

Протеїн відносять до одного з видів спортивного харчування, яке не має нічого спільного зі стероїдами або іншими продуктами, що негативно діють на організм людини. Ця добавка у вигляді порошку, який при змішуванні з рідиною (вода, молоко або сік) стає протеїновим коктейлем. Такі коктейлі мають різний смак – від шоколадного до ягідного, тому вони не тільки корисні, але й смачні.

До складу протеїну входять, крім білків, також жири й вуглеводи, але в менших пропорціях. Така суміш не замінить основного харчування, а послужить добавкою до звичного раціону. За родом походження протеїни також поділяються на кілька видів: виготовлені на основі яєчного, сироваткового або рослинного білка.

У середньому, спортсменам необхідно 2,0—2,5 грам білка на 1 кг маси тіла на добу. Але ці потреби можуть зростати або зменшуватися залежно від виду спорту, яким ви займаєтесь. При інтенсивних тренуваннях, бодібілдерам може знадобитися і більше кількість протеїну. Результатом недостатнього вмісту протеїну буде втрата м’язової маси і зменшення витривалості в процесі тренувань.

Як показали дослідження, проведені в спорті дискусії на тему шкоди від такої кількості протеїну для спортсменів, залишилися лише дискусіями і не підтвердилися. Навпаки, вживання перерахованих вище видів протеїну після закінчення тренувань або занять у спортзалі робить відновлення спортсмена більш швидким і забезпечує набір маси м’язів без жирового прошарку.