Вихідці з Google створять безпілотні вантажівки

Колишні співробітники Google, включаючи інженера, який працював над проектом безпілотного гугломобіля, запустили нещодавно стартап Otto, який займеться створенням і комерціалізацією безпілотних вантажівок. Як повідомляє видання Backchannel, в команду також увійшли колишні співробітники компаній Apple, Tesla і Google Maps.

Основним завданням розробники вбачають створення комплектів конвертації звичайних вантажних автомобілів в безпілотні. Досвідчена версія таких комплектів вже створена і пройшла випробування на дорогах Невади. Otto переобладнала три вантажівки Volvo, оснастивши їх радарами, відеокамерами, і іншою необхідною апаратурою.

Інші подробиці про систему не уточнюються. Стартап також планує розробити з нуля повністю безпілотні вантажівки. У компанії стверджують, що конвертовані в безпілотні вантажні автомобілі Otto будуть призначені для їзди виключно по шосе. Саме тут автопілот зможе найбільш ефективно замінити людину, оскільки переміщення по шосе простіше, ніж на міських вулицях.

У США близько 10 відсотків всіх доріг припадають на шосе, це близько 357 тисяч кілометрів. За оцінкою Otto, шосе простіше картографувати і на них відсутні світлофори і пішоходи. При цьому вантажні перевезення здійснюються переважно по шосе, а значить безпілотні вантажівки будуть затребувані.

В середині лютого поточного року компанія Google отримала патент на логістичну систему, в якій для доставки використовуються вантажні безпілотні автомобілі з окремими секціями для різних клієнтів. Для відкриття кожної секції необхідний окремий PIN-код, який висилається клієнту заздалегідь. Також секцію можна буде відкрити за допомогою NFC-мітки або банківської карти.


Нагадаємо, що в кінці березня 2016 року шість колон безпілотних самокерованих вантажівок, подолавши понад 2 тисячі кілометрів успішно прибули в порт міста Роттердам. Машини дісталися туди з заводів відомих німецьких і швецьких автовиробників: DAF, Volvo, Scania, Daimler, MAN,  та Iveco. Це перша транскордонна подорож машин без водія на території Європейського союзу. У кожній колоні було дві або три машини. Кожна з них працювала автономно і обмінювалася інформацією з іншими по бездротовій мережі. Маршрут і швидкість визначала провідна вантажівка в колоні, після чого передавала дані іншим автомобілям.

За словами голандського міністра Шульца ван Хагена, такий революційний тип руху вантажівок зробить перевезення більш екологічними. Крім того, вважає він, безпілотні транспортні засоби сприяють здешевленню перевезень, а також більшій безпеці руху на дорогах, так як причиною більшості аварій є людський фактор.


Качественные недорогие запчасти к грузовикам МАН ищите тут, ООО «Трансконсалт Сервис» гарантирует высокий ресурс работы предлагаемого ассортимента, самые лучшие в Бресте и Минске цены, предоставляет гарантию качества, консультативную помощь.