Монастир Панагія Сумела. Туреччина

Панагія Сумела - показовий приклад того, як природа і створене людиною можуть органічно доповнювати і прикрашати один одного. Засновники колись найсильнішої обителі вибрали дійсно правильне і сильне місце: серед мальовничих гір у недоступному районі в ущелині невеликої гірської річки біля підніжжя стрімкої скелі.

На жаль, монастир давно покинули ченці, тут не проходять служби і приголомшливий розпис до невпізнання покритий автографами вандалів. Але навіть те, що збереглося до наших днів назавжди залишається в пам’яті.



Святе місце для кожного православного християнина постійно привертало до себе увагу, адже саме в його стінах зберігалася одна з найбільш значущих і найцінніших святинь - ікона Богородиці Панагія Сумела. Існує прадавній переказ, що написана чудотворна ікона, на якій зображена матір Спасителя всього людства, була самим Святим Лукою. Для тих, хто не дуже знайомий з православною вірою, слід уточнити, що Святий Лука є автором одного з існуючих на сьогоднішній день Євангелій, а також вважається першою людиною, котра написала ікону.

Згідно з переказами монастир Сумела був заснований в 386 р. православними ченцями Варнавою і Софронієм, прибулими з Афін. Монастир, зведений в кінці IV - початку V століття нашої ери на крейдяній скелі біля турецького міста Трабзона (Трапезунда), зберігся до наших днів краще багатьох схожих будівель, яких навколо чимало.



У візантійську епоху монастир користувався значною прихильністю місцевих правителів, що дозволило йому досягти серйозного впливу та багатства. Найбільший розквіт монастиря припав на XVIII-XIX століття.



Після першої світової війни в рамках греко-турецького обміну населення православні греки були виселені з Анатолії і життя в стінах монастиря обірвалася. Монастирські реліквії, в тому числі чудотворна ікона, були перевезені в новий монастир Панагія Сумела поблизу міста Наоуса в Греції. Протягом багатьох століть монастир був і залишається святим місцем для православних паломників з усього світу. У 2010 році Міністерство культури Туреччини дало дозвіл на проведення у монастирі першого з 1922 року богослужіння в день Успіння Пресвятої Богородиці за участю кількох сотень паломників з різних країн.