Сьогодні — друга річниця катастрофи Boeing MH17

Два роки тому світ потрясла одна з найстрашніших авіакатастроф в історії людства. 17 липня в районі села Грабово Донецької області розбився пасажирський лайнер "Боїнг-777" авіакомпанії "Малайзійські авіалінії", що слідував рейсом MH17 зі столиці Нідерландів Амстердама в столицю Малайзії Куала-Лумпур. Загинули всі 298 людей, а саме 283 пасажири і 15 членів екіпажу.

До речі, цінною у цьому контексті стане стаття Олександр Рувин: Навіщо Росії збитий Боїнг, тут приводиться детальна об”єктивна хронологія цієї трагедії, зібрано і проаналізовано нові факти катастрофи, наведено думки авторитетних експертів.


За основною версією, літак був збитий ракетою, випущеною з установки “Бук”. Росія заперечує свою причетність до злочину, у той час як дослідження відкритих джерел за ці два роки довели протилежне – “Боїнг” був збитий саме з “Бука”, доставленого в Україну з Росії.


Нова доповідь групи Bellingcat, опублікована напередодні другої річниці катастрофи, підводить підсумки цих досліджень і детально показує, як вже через чотири дні після падіння літака Міністерство оборони Росії підробляло супутникові знімки, щоб відвести від себе відповідальність за подію.


Розслідування Bellingcat засновані на OSINT-розвідці, дослідженні відкритих джерел – фотографій і відео очевидців в соціальних мережах, супутникових знімках та інших загальнодоступних даних. Вся знайдена інформація ретельно перевіряється, в тому числі незалежними експертами.


За два роки активістам Bellingcat вдалося практично повністю скласти пазл, що розкриває обставини трагедії та її причини. Коротко картина виглядає так: “Боїнг” був збитий з ракетної установки “Бук” з бортовим номером 332, приписаної до 53-ї зенітно-ракетної бригади Міністерства оборони Росії і доставленої на Україну незадовго до аварії літака. Швидше за все, установка була передана сепаратистам (можливо, разом з прикомандированим до неї обслуговуючим персоналом) для того, щоб протистояти діям української військової авіації в цьому районі. Запуск ракети був здійснений з поля, розташованого між населеними пунктами Первомайський та Червоний Жовтень.


Після того, як стало ясно, що ракета збила пасажирський лайнер, “Бук” був переправлений назад в Росію тим же шляхом, яким він прибув на Україну, – через Дебальцеве, Алчевськ, Луганськ та Краснодон.


Міжнародна група з розслідування падіння лайнера, очолювана прокуратурою Нідерландів, продовжує кримінальне розслідування, яке має визначити коло підозрюваних у причетності до пуску ракети. Результати розслідування, як очікується, будуть оприлюднені вже у цьому році.


Уряд Нідерландів та його партнери виступали за проведення міжнародного трибуналу стосовно інциденту, але Росія в липні 2015 року, використавши своє право, на засіданні Ради Безпеки ООН наклала вето на це рішення.