В 2014 році, коли критичні процеси в країні призвели до зменшення внутрішнього попиту, кожен з українських бізнесменів відчув на собі всі принади ведення бізнесу в кризу. І хоча за минулі роки більшості з них вдалося накопичити хоча б якийсь стабілізаційний фонд, всі розуміли, що в найближчі часи чекати кардинальних покращень не варто. І тут питання не стільки в політиці, як в економічних процесах, в яких опинилась наша країна.
До 2014 року більш ніж 50% експорту доводилось на нашого східного сусіда. З початком анексії Криму та антитерористичної операції на сході, в результаті обмежень в торгівельних відносинах, які наклала на нас Росія, ми втратили один з найбільших ринків збуту для українських виробників та підприємців.
В цей час єдиною альтернативою для українського бізнесу в якості ринків збуту та інвестиційних рішень з метою диверсифікації ризиків стає ЄС, і особливо Польща.
Польща має одну з самих стабільно зростаючих економік Європейського Союзу. Судячи з розміру реального ВВП, польська економіка за останні два роки зросла вдвічі, і з 2008 щороку зростає в середньому на 4.8%.
Польща була єдиною країною, яка уникла рецесії в глобальній економічній кризі, і зараз є 8 за розмірами економікою ЕС.
А, звертаючи увагу на ментальну і культурну спорідненість, на лояльність поляків до українців, як в цілому в суспільстві, так і серед владних структур, ми маємо в сусідах насправді найперспективніший фактор зростання української економіки, який зможемо досягти завдяки поглибленню торгівельних, економічних і бізнес зв’язків.
Так, в 2014 році в цілому було зареєстровано на 20% більше підприємств з іноземним капіталом, ніж роком раніше. Але й на цьому зростання інвестиційних потоків не зупинилося, а збільшилося на 50% в 2015 році.
Також дуже помітне збільшення експорту української продукції загалом до ЕС і до Польщі зокрема, де, враховуючи різницю порівняно з 2013 роком, в 2015 ми отримали Х експорту щомісяця.
Але разом з позитивними тенденціями і привабливими можливостями, які відкривають нам європейські ринки, для українських підприємців при бажанні вкласти останні кошти в бізнес з Польщею існує велика ймовірність потрапити в пастку недостатніх знань і оманливих сподівань.
Як відмічає Василь Лещенко, керуючий партнер компанії PLCL Consulting, яка спеціалізується на питаннях інвестицій і організації бізнесу в Польщі іноземцями, а також експортними стратегіями виходу виробників на польські ринки, - «тільки 5% іноземних інвесторів вдається втриматися на польському ринку більше ніж 5 років і вийти на прибутковість. І ці цифри стосуються не тільки організації бізнесу в Польщі взагалі, але і суттєвих експортних проектів».
Зважаючи на обмеженість ресурсів, з якими мають справу наші підприємства, спроба завоювати нові ринки може бути як шансом, так і причиною кінця не тільки в спробі вийти на новий ринок, а і взагалі для діяльності компанії. Бо, як показує практика, мінімальні інвестиції для більш менш позитивного старту на європейському ринку сягають від 30000 до 50000 доларів.
“На прикладі тієї сотні проектів, що ми бачили, є чітка закономірність, чому деяким компаніям вдається досягнути успіху, а деяким ні. В середньому, кожен другий клієнт, який звертається до нас, вже перебуває на межі відчаю. Бо вже витрачені десятки тисяч доларів, а результату на горизонті так і немає. Тому підприємцям і інвесторам, які планують бізнес проекти в Польщі чи ЄС, ми радимо звернути увагу на 5 факторів, які збільшують їх шанси на поразку, і дивлячись на які, кожен з керуючих або власників бізнесу має шанс зрозуміти, чи варто йому починати таку довгострокову гру як організація бізнесу в новій країні”.
Ми запропонували команді PLCL описати ті самі 5 аспектів, які призводять до поразок на нових ринках.
Відсутність розуміння ринкових бар’єрів
Більшість підприємців, намагаючись запустити іноземні проекти з мінімальними інвестиціями, наступають на найбільш поширені граблі. Це нерозуміння, скільки треба витрати перш ніж почати отримувати прибутки. Точніше кажучи, не розуміють ринкові бар’єри.
Якщо взяти навіть маленький бізнес в сфері послуг, такий як, наприклад, кафе в Варшаві, то, перш ніж почати заробляти, ви повинні мати ідеальне розташування закладу, і, як показує практика, саме такі місця коштують певну суму. Також потрібне якісне обладнання, відповідний інтер’єр і кваліфіковані працівники.
Для усіх цих атрибутів потрібна відповідна сума коштів. Ця сума формується не чиїмось забаганками, а конкретними економічними законами. І намагаючись знайти більш дешеве приміщення, менш кваліфікованих працівників і скромний інтер’єр, ви, перш за все, ризикуєте не відповідати тому стандарту, до якого звикли потенційні клієнти, а відповідно, і до прибутків.
Тому, перш ніж планувати старт вашого закордонного проекту, треба вивчити основні ринкові бар’єри, які вам буде необхідно пройти, а також їхню вартість. І тільки після співвідношення доступних ресурсів приймати рішення.
Якщо ви бажаєте швидко і без лишніх фінансових витрат зареєструвати бізнес в Польщі, найкраще довірити цю процедуру досвідченим фахівцям ТОВ “Pro Line Consulting”.