Вчені виростили «живий» ендопротез тазостегнового суглоба

Вчені з університету Вашингтона в Сент-Луїсі (Washington University in St. Louis) виростили зі стовбурових клітин суглобовий хрящ і з допомогою генної інженерії змусили його виробляти протизапальні речовини. Опис розробки опубліковано в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Дослідники вважають, що нова техніка може якось змінити підхід до операцій із заміни тазостегнового суглоба. Лікарі неохоче роблять їх пацієнтам молодше п’ятдесяти, тому що штучні суглоби, як правило, служать менше двадцяти років. Повторна операція, в ході якої лікарі видаляють зношений ендопротез, збільшує ризик проникнення інфекції і може призвести до руйнування кістки.

«Заміна зношеного імплантату — складна операція, — каже Фаршид Гуляк (Farshid Guilak), один з авторів дослідження. — Ми сподіваємося запобігти або хоча б відстрочити стандартну операцію із заміни тазостегнового суглоба металевим або пластиковим протезом».

А ось операції по заміні колінного сустава вже давно і успішно проводять у німецькій клініці Klinikum Friedrichshafen.

Вчені виростили суглобовий хрящ із стовбурових клітин, отриманих з підшкірного жиру декількох донорів, на каркасі (скаффолді) у формі головки стегнової кістки. Скаффолд зроблений з полікапролактона — біорозкладаного матеріалу, який стимулює ріст фіброзної сполучної тканини.



Дослідники вважають, що хрящ з живої тканини можна буде використовувати для поверхневого ендопротезування — операції, в ході якої протезом замінюють тільки поверхню головки тазостегнового суглоба. Цю процедуру найчастіше рекомендують молодим пацієнтам, оскільки вона дозволяє зберегти значну частину кісткової тканини і віддалити операцію тотального ендопротезування. У хрящ вчені вбудували ген, який запускає вироблення протизапального компоненту.

«Коли починається запалення, ми можемо дати пацієнту ліки, які активують вбудований нами ген і зменшить запалення. Цей процес можна зупинити в будь-який момент, прийнявши препарат і вимкнувши ген», — пояснює Гуляк.

Запалення призводить до руйнування хряща і загостренню болю, і вчені вважають, що генотерапія змусить артрит відступити і продовжить термін служби суглоба.

В даний час наукова група проводить випробування імплантатів на лабораторних тварин. Гуляк запевняє: якщо все пройде добре, через три-п’ять років почнуться клінічні випробування на людях.