У місцевості, де спостерігається мізерність ґрунтових водних ресурсів або ж якість води досить низька, проблему можуть вирішити артезіанські свердловини. На відміну від поверхневих і грунтових вод артезіанські горизонти залягають на глибинах від декількох десятків метрів до сотень кілометрів, що у всі часи робило буріння артезіанських свердловин справою дуже важкою і делікатною. Сучасність подарувала геологам десятки технічних методів буріння свердловин з використанням широкого спектру технологічних можливостей. А як же такі свердловини бурили в давнину?
Примітно, що найдавнішою артезіанською свердловиною на Землі вважають так звану «свердловину Йосипа», яка і сьогодні знаходиться недалеко від Каїра (Єгипет).
Згідно документів, що дійшли до наших днів, цій свердловині близько 3500 років. Вона була побудована ще у Біблійні часи за особистим проектом і при особистій участі радника фараона, родоначальника одного з ізраїльських колін – Йосипа. Сталося це в період жорстокої посухи в Єгипті, коли Ніл перестав бути настільки повноводним навіть у своїй нижній течії.
Залишається в даний момент загадкою, як Йосипу і його сподвижникам вдалося розвідати верхнє залягання артезіанських горизонтів саме в тому місці, де свердловина була пробурена. На думку сучасних геологів, в місці знаходження свердловини артезіанський горизонт знаходиться на мінімальній глибині.
За нинішніми мірками, глибина «свердловини Йосипа» не така велика і становить всього-на-всього 88 метрів, однак у ті далекі часи для її буріння необхідний був справжній політ конструкторської думки.
Стародавні єгиптяни для буріння, найімовірніше, першими в історії людства використовували гнучкий деревний стовбур дерева з одним кінцем, укріпленим на землі, і іншим – з прикріпленим до нього кам’яним буром.
Відомо, що в будівництві «свердловини Йосипа» брало участь близько 100 рабів і ремісників, і на її спорудження пішло близько двох років. В давньоєгипетських літописах зазначено, що свердловина дала першу воду якраз на третій рік посухи (згідно Біблії, цей період склав сім років), забезпечуючи при цьому потребу в питній воді практично всіх єгиптян в цьому регіоні. Відзначається, що за водою зі свердловини Йосипа приїздили люди навіть з середньої течії Нілу.