«Над прірвою у житі» – біблія американської молоді чи улюблена книга вбивць?

Минулого місяця виповнилося 65 років з дня публікації найвідомішого твору американського письменника Д. Селінджера повісті «Над прірвою у житі». Реакція публіки була дуже суперечливою: від обожнювання до заборони повісті в декількох країнах за непристойність, лихослів'я і депресивність. Багато читачів у головному герої - бунтарі Холдені Колфілді впізнавали себе, а деякі навіть йшли на злочини...

Батько Джерома Девіда Селінджера, торговця копчениною і сирами, мріяв про те, щоб син продовжив його справу. Але жоден з навчальних закладів Джером так і не закінчив. У 1942 р. його призвали в армію, де він служив у контррозвідці. Його перше оповідання було опубліковано у 1940 р., через 11 років вийшла повість «Над прірвою у житі», яка принесла автору всесвітню популярність. Над цим твором письменник працював близько 9 років.

Образ головного героя – 16-річного Голдена Колфілда – був настільки близький і зрозумілий американській молоді 1950-1960-х рр., що повість Селінджера незабаром отримала статус «біблії американського студентства». Дійсно, для декількох поколінь ця книга стала культовою, а головний герой – виразником поглядів і настроїв молоді, яка протистоїть фальші і лицемірству в суспільстві.



Ідеї протесту проти суспільних порядків брали на озброєння не тільки молоді бунтарі, нігілісти і бітники, але і люди, схильні до девіантної поведінки і насильницьких сценаріїв боротьби за власні переконання. Книгою Селінджера був одержимий Джон Хінклі – злочинець, що вчинив у 1981 р. замах на 40-го президента США Рональда Рейгана.

Марк Чепмен – вбивця Джона Леннона – після п’яти пострілів на кумира, всівся під ліхтарем і взявся в очікуванні поліції читати «Над прірвою у житі». Під час допиту він заявив, що зашифрований наказ убити Леннона він знайшов на сторінках цієї книги. Маніяк Роберт Джон Бардо три роки переслідував, а потім в 1989 р. вбив актрису Ребекку Шафер. У момент злочину у нього була з собою книга «Над прірвою у житі».

Традиції пов’язувати філософські переконання Голдена Колфілда з психологією вбивць продовжили киносценаристы і літератори. У фільмі «Теорія змови» повість «Над прірвою у житі» є сполучною ланкою для групи вбивць, які не знають своїх жертв. А головний герой книги Д. Піколт «19 хвилин», який застрелив 10 однокашників, теж зачитується Селінджером, і під час обшуку у нього знаходять «Над прірвою у житі». Звичайно, у повісті немає ні пропаганди насильства, ні закликів до вбивств, але протест проти існуючих суспільних порядків кожен може трактувати по-своєму.

У книжному інтернет магазині bukva.ua ви знайдете велике різноманіття художньої, технічної, довідкової, і іншої спеціалізованої літератури.