Микола Яцинович, житель Івано-Франківська, побудував собі будинок без батарей, і інших систем опалення. Зате використав шар пінопласту зовні будинку в 2,5 рази товстіший, ніж передбачають будівельні норми. Завдяки цьому будівля тепер чудово зберігає тепло. Автор будинку говорить, що запозичив ідею «пасивного» будинку з європейських будинків. Спеціально для цього він їздив до Австрії. А на реалізацію цього енергоефективного проекту у нашого земляка пішло майже 10 років.
«Цей будинок буде охолоджуватися без опалення близько двох тижнів. Якщо на опалення звичайного особняка за місяць йде 2-3 тисячі гривень, то у моєму випадку цю суму тепер можна розділити на 7-8», — говорить Микола Яцинович в інтерв’ю місцевому телеканалу trkrai. А ще більше можна зекономити на опаленні, якщо замовити на http://termoplaza.ua енергоефективний інфрачервоний обігрівач Термоплаза.
Щоправда в будинку передбачена підлога з підігрівом від малопотужного електротена. Але вмикає його господар не завжди, а коли є така потреба, то лише вночі, коли тариф на світло істотно нижчий.
Під час будівництва щоб досягти мінімуму тепловтрат, іванофранківчанину потрібно було утеплювали і відкоси, і двері, і вікна, і стіни, і дах. Звичайно ж, це зумовило зайві фінансові видатки в сумі приблизно 80 тис. грн., але в результаті того, що вийшла конструкція, котра практично не вимагає нагрівання, господар упевнений: за 2-3 холодних сезони така технологія повністю окупить себе.
Необхідність в батареях та деяких інших комунікаціях, таким чином, відпадає сама собою, тому собівартість не перевищує собівартість будівлі стандартного приватного будинку. Заощадити можна на підведення газової труби, покупці котла і встановлення радіаторів опалення в кожній кімнаті – все це стає зайвим в будинку-термосі.
Але при цьому потрібно ретельно стежити, щоб утеплювач був присутній скрізь: не тільки на стінах і даху, але навіть на дверях і відкосах. Тобто, слід повністю виключити тонкі місця: товщина утеплювача на підлозі повинна становити мінімум 20 сантиметрів, стін – 25 см, даху – 30 см. Для всіх вікон використовуються потрійні склопакети, а містки холоду відсутні в принципі. У цьому випадку взимку при середній температурі в мінус 5 градусів для обігріву будинку буде досить просто запалити свічку.
Для аналогії Микола призводить звичайний термос: гаряча вода в ній остигає дуже повільно – близько двох днів. За таким же принципом побудовано і його будинок, який, якщо його нагріти і вимкнути опалення, буде залишатися теплим ще тиждень-півтора за рахунок високої теплоізоляції цегляних стін і бетонної теплої підлоги. Влітку в «пасивному будинку» прохолода підтримується за рахунок нічного провітрювання, а протягом дня будинок не встигає прогрітися. Тим самим протягом усього року в будинку зберігається чисте і свіже повітря.