Дерев’яна готика Закарпаття

Карпати, Прикарпаття та Закарпаття широко цінуються за своє дерев'яне зодчество, особливо культове. Кожна історична область регіону породила його в своїх особливих унікальних формах, незмінно радуючи тим мистецтвознавців, краєзнавців і просто небайдужих людей - істинних поціновувачів прекрасного.

Якщо ви зібрались в Карпати на вихідні, то для комфортного відпочинку кращим варіантом буде зупинитися в Гранд Готелі Пилипець, а якщо ви бажаєте ознайомитись з неперевершеним дерев’яним сакральним зодчеством цього краю, вам потрібно побачити дерев’яні церкви Північного Марамороша - невеликої історичної області на сході Закарпаття.

Хоча хустський замок далеко не кращим чином зберігся, про нього чомусь чули всі, навіть далекі від туризму люди. А ось шедеври, “недбало розсипані” близько містечка, залишаються в тіні. Сокирниця-Крайниково-Данилово-Олександрівка - назви цих сіл звучать як музика для тих, хто там був, або хоча б розглядав у книгах фотографії прекрасних готичних храмів з високими шпилями, незрозумілим чином створених з дерева.

Мараморошська готика. Так образно називають тип дерев’яних храмів, характерних для південно-східної частини Закарпаття. До цього типу відносяться сокирницкий храм св. Миколи і інші церкви хустської групи. Суворі готичні форми, втілені у дереві і пристосовані до місцевих традицій українськими майстрами, зберегли велич, але людини не пригнічують, так як німецька чи французька готика.



Такі церкви традиційно складаються з трьох частин: вівтаря, нави і бабинця з вежею-дзвіницею. Зруби складені з дубових колод, скріплених по кутах врізами - “замками”. Високий дах церкви, покритий дерев’яним аналогом черепиці – гонтом або лемешем, успішно протистояв рясним карпатським дощам і не давав накопичуватися снігу.

І, звичайно, найяскравіший елемент – каркасна вежа, що переходить в декоративний вінок - “підсябиття”, потім відкриту аркаду (зазвичай там висіли дзвони) і шатровий дах з витонченим шпилем, оточеним чотирма маленькими вежами.

Крім дати спорудження (1707 рік) навколо дверей Миколаївської церкви вирізані орнаменти з древніми символами сонячного кола, шестилистниками, смужками-”мотузочками”. Спочатку церква була побудована в селі Шашвар (тепер це Виноградівський район) ще на початку XVII ст., а при перенесенні в Сокирницю її перебудували і прикрасили вежею. Ось ще одна особливість дерев’яної архітектури – будівлю можна просто розібрати, перевезти і знову зібрати на новому місці!