Багато людей хоча б раз були помічені за поїданням паперу, та ще й з великим апетитом. Особливо в молодшому віці. Хоча більшість дорослих картина свого чада, що жує білосніжний аркуш повалить в легкий ступор навпіл з істинно батьківським жахом, лікарі заспокоюють: великої шкоди в цьому немає. Швидше за все, організму не вистачає целюлози або мікроелементів.
Можливо для того, щоб відучитися від звички жувати папір, і був придуманий спеціальний його їстівний аналог. Хоча це – далеко не головне його призначення.
Їстівний папір виробляється з натуральних компонентів і спеціально призначений для друку на харчовому принтері. Для найбільш популярних моделей харчових принтерів їстівний папір поставляється, як правило, в розмірі А4 (210 х 297мм). В залежності від типу їстівного паперу і конкретного виробника, паперовий лист може мати різну товщину, відрізнятися за складом, кольором, смаком і фактурою.
Використання харчової паперу для виробництва кольорових їстівних зображень мало чим відрізняється від його застосування у звичайному друці — харчовий папір завантажується в лоток подачі паперу харчового принтера, при цьому бажано використовувати саме задній лоток (якщо такий є), так як листи цього паперу більш крихкі, ніж звичайні, і в меншій мірі схильні до вигинів і зламів. Це, насамперед, пов’язане з їх складом та фактурою. Найбільш тендітним вважається вафельний папір, проте навіть його при достатній якості і товщині можна згинати і навіть декорувати бічні частини тортиків та інших кулінарних виробів.
Початкове призначення їстівного паперу – прикрашати дизайнерські торти, тістечка та інші кондитерські вироби. Адже на смак і за харчовою цінністю його можна порівняти зі звичайною кондитерською глазур’ю, зате така річ дає значно більше можливостей для творчості. Але креативні уми вже знайшли чимало інших, не позбавлених гумору застосувань.