Як вибрати справжній мед?

Придбати на базарі чи у магазині хорошої якості мед - завдання не з простих. Цей поживний і смачний продукт важко дістається, зате досить легко фальсифікується недобросовісними продавцями, причому у хід йдуть як прості натуральні домішки: патока, крохмал, чи просто цукровий сироп, які, в принципі, не шкодять здоров'ю, так і небезпечні "хитрі" хімічні сполуки. Як же виявити фальсифікат?

Кілька порад від спеціалістів:

- запашний аромат меду не можна ні з чим сплутати, добросовісні пасічники свій мед відразу дають покупцеві понюхати. А якщо це цукровий мед (бджіл годували цукровим сиропом) або в ньому є домішки, то запах буде не медовим, або його не буде зовсім.

- коли ви пробуєте мед, він повинен рівномірно, без залишку розчинятися у роті, на язиці не повинно залишатися кристалів, а горло буде трохи пощипувати.

- хороший мед легко розтирається між пальцями і вбирається в шкіру.

- в меді немає води. Якщо натуральний мед капнути на папір, він не повинен просочитися крізь нього, або залишати вологі плями.

- рідким мед залишається недовго — від одного до двох місяців, залежно від сорту. З часом мед каламутніє і густіє. До листопада–грудня він вже кристалізується. Виключення — вересковий, акацієвий, каштановий мед, вони можуть залишатися рідкими майже до весни. Якщо ж на ринку або в магазині вам пропонують рідкий мед взимку, значить він або підроблений, або підігрітий, і в ньому немає корисних речовин. А ось якщо мед «сів» — швидше всього він натуральний. Однак не варто звертати увагу на дуже злежаний мед, він старий.

- в’язкість меду перевіряється просто. Якщо зачерпнути мед ложкою, він буде стікати тонкою цівкою і утворювати гірку, яка потім повільно розтечеться. Підроблений мед більше схожий на клей, в ньому є вода, тому він буде капати вниз, утворюючи бризки.

До речі, кілограм меду повинен міститися в банку об’ємом 0,8 літра, якщо не поміщається, значить він розведений.



Як визначити наявність домішок?

Якщо ви купили мед, але підозрюєте, що це не він, ви можете перевірити якість меду в домашніх умовах:

- розмішайте ложку меду в склянці з теплою (не більше 40 градусів) водою. Натуральний бджолиний мед повністю розчиниться без осаду та іншої муті, а якщо після цього в склянку, додати небагато спирту, розчин також залишиться прозорим (за винятком падевого меду з хвойних дерев).

- якщо у розведений водою мед додати пару крапель йоду, і розчин посиніє або побуріє, значить до меду був доданий крохмаль.

- додавши в розведений водою мед кілька крапель оцту, ви дізнаєтеся, чи є в меді крейда. Якщо розчин зашипить, значить є.

- якщо розпечений дріт з нержавіючої сталі опустити в мед, він повинен залишитися чистим, якщо ж на ньому повисла клейка маса - це не мед.