Стартап Campus Job - кращий сервіс пошуку роботи для студентів

Студенти усього світу часто розриваються між двома цілями — отримувати хороші бали на заліках, чи екзаменах і одночасно доводити оточуючим, що вони самостійні люди, готові до дорослого життя. При цьому багато хто просто не мають можливості віддавати всі сили навчанню, бо змушені паралельно заробляти собі на життя і на оплату курсу. Стартап Campus Job поставив своїм завданням згладити цю неприємну даність, полегшивши для студентів процес пошуку роботи та стажувань.

Бажаєте отримати хорошу роботу у сфері домашнього сервісу? Тоді вам на http://homey.pro, саме на цьому сервісі найбільша база різноманітних актуальних вакансій від прямих роботодавців.

Платформа Campus Job була запущена в 2012 році двома випускниками Університету Пенсільванії, Ліз Вессель і Джі Флігельманом (Liz and Wessel JJ Fliegelman). У момент роботи над сервісом засновники пройшли «випробування долею» — Вессель була запропонована хороша робота в Google, а Флігельману — в одному перспективному стартапі. Але, порадившись, вони вирішили зайнятися своєю справою незважаючи ні на що.

Сервіс є повністю безкоштовним для студентів, які можуть зареєструватися, заповнити анкету, вказати свій досвід, пройдені курси, хобі, таланти, навички і т. д. Підприємства також можуть користуватися Campus Job безкоштовно, розміщуючи вакансії серед учнів кількох університетів (навчальні заклади підприємства вибирають самі, виходячи із специфіки своєї діяльності).

Варто відзначити, що влітку і восени 2014 року організаціям доводилося платити по $24 за кожен коледж або університет, що їх зацікавив, щоб переглянути відгуки на свої вакансії. Цього року бізнес-модель Campus Job змінилася.

Сам процес пошуку роботи на сервісі не змінився — користувальницький досвід залишився колишнім як для студентів, так і для роботодавців. Але були внесені істотні зміни в модель монетизації.

Можна сказати, що тепер організації платять за результат — тобто, за працівників з певним набором навичок. Іншими словами, Campus Job діє в стилі кадрових агентств — підприємства можуть задавати перелік характеристик і деталей, необхідних від претендента: коледж, факультет, курс, досвід, інтереси, наукова діяльність і т. д. Якщо в системі знаходиться людина, яка відповідає більшості критеріїв, то роботодавцю пропонується заплатити за можливість контакту зі студентом.

Варто відзначити, що Campus Job нещодавно отримав $1 мільйон додаткового фінансування — незважаючи на те, що стартап приносить творцям прибуток з першого дня існування. А окрім того, цей проект попав у список кращих стартапів 2015 року за версією видання Y Combinator.