Компанія називається DAO (скорочення від Decentralized Autonomous Organization, тобто Децентралізована автономна організація), і управляє нею комп’ютерна програма. Жодних директорів тут немає. Всі деталі корпоративного функціонування, від загального управління до повсякденних операцій і графіка зарплати, прописані в коді програми.
В деякому сенсі DAO нагадує звичайний венчурний фонд, розрахований на отримання прибутку. Однак традиційні венчурні капіталісти не можуть вирішувати, хто отримає фінансування. Між тим будь-який володар токенів (внутрішньої валюти) DAO отримує можливість брати участь у виборах об’єктів фінансування, число голосів у кожного пропорційно числу наявних у нього токенів. Стартап, який пройшов голосування, отримує фінансування, причому все, що стосується обсягу і форми цього фінансування, а також частки DAO в наступних прибутках, обмовляється заздалегідь. «І це не регламентується ніякими законами або регуляторами, все визначає програма», – пояснює Стефан Туал, голова стартапу slock.it.
DAO веде краудфандінг з 30 квітня, збираючи при цьому не звичайні гроші, а ефіри – криптовалюту, використовувану в платформі Ethereum. За кожен вкладений ефір інвестор отримує по 100 нових токенів DAO. Віртуальні гроші Ethereum поміщаються в цифровий гаманець, всі транзакції з ними відкрито, за ними можна простежити на ряді сайтів на кшталт Etherscan.
Зібрані кошти мають піти на фінансування стартапів, що створюють програми для Ethereum. До середини травня компанії вдалося залучити понад $107 млн – про це свідчить доступний для загального перегляду цифровий гаманець Ethereum. Таким чином, DAO за обсягом капіталізації вже входить до числа лідерів серед стартапів, які працюють з криптовалютою. Рекорд тут поки що належить компанії 21 Inc., яка у березні 2015 р. залучила інвестиції на $116 млн.
Група, яка створила DAO, по більшій частині складається з розробників Ethereum, програму для управління бізнесом написали співробітники стартапу slock.it. Краудфандінг DAO триватиме до 28 травня, компанія розраховує залучити за дні, що залишилися близько $20 млн.
«Це перший справжній експеримент в області програмованого корпоративного управління, – говорить Фред Ерзам, один із засновників стартапу Coinbase, що працює з біткоїнами. За словами Ерзама, сам він не бере участь в організації DAO, хоча інвестував в цей проект невелику суму.
У будь-якому випадку мова йде про незавершений експеримент, за яким будуть стежити і інвестори, і уряд, і регулятори в різних країнах. За словами Туала, організатори проекту контактують з держорганами кількох європейських країн і результати цієї взаємодії вселяють оптимізм.
Вперше в Україні! Школа державної політики Лі Куан Ю проводить Державне управління курс. Дізнайтесь про феномен сінгапурського економічного дива, і чи можливе його застосування до українських реалій.