Але не все так сумно. На допомогу приходять сучасні, абсолютно незалежні і повністю автономні твердопаливні котли, що не прив’язані ні до газових магістралей, ні електричних мереж, ні до централізованих систем опалення. Вони зберегли гідності своїх чудових предків - різноманітних пічок, але багаторазово примножили їх шляхом ряду кардинальних модернізацій та удосконалень. Кращим представником такого обладнання можна вважати котел viadrus, за допомогою якого можна реалізувати ефективну, економну і безпечну систему опалення в любому приміщенні.
Основне пальне для твердопаливних котлів – дрова і вугілля. Для зберігання запасів джерела тепла повинно бути обладнане спеціальне приміщення, що захищає їх від дощу і снігу.
Проблемою котлів такого типу є необхідність у постійному спостереженні і підтримці оптимальних умов роботи. Насамперед, це відноситься до періодичного та своєчасного завантаженні палива, автоматизувати яке в сучасних умовах поки що не вдається. Тому в будинку повинна бути людина, в чиї обов’язки входить забезпечення продуктивної роботи котла: саме їй доведеться підкидати нову порцію палива кожні 3-5 годин.
Розпалювання котла
Папір і дрібні тріски для розпалювання закладають через відкриті шуровочні дверцята, а для додавання великих дров використовують завантажувальну дверку. Якщо передбачена паління вугіллям, то невелику його кількість насипають поверх дров, покладених в грубку. Папір підпалюють і дають час для розгортання тріски. Через деякий час дверцята грубки можна акуратно відкрити, щоб упевнитися, що укладена частина палива добре розгорілась, і настала черга додавання основної порції. Щілина, яка розташована в передній частині колосника, не повинна закриватися.
Тепер котел буде самостійно підтримувати температуру. Тільки якщо використовується неякісний вугілля, він може коксуваться, тому рекомендується періодично ворушити або укладати паливо за принципом бутерброда, чергуючи шари дров і вугілля.
Очищення від попелу
Вид палива визначає періодичність видалення попелу, що знаходиться в зольнику. Мороки менше з дровами, тому що попіл обсипається сам, а вугільні шлаки видаляти складніше. Але на одному завантаженні вугілля робота котла в 2 рази тривалішою, ніж на дровах.
Насос для циркуляції
Можна до блоку управління підключити циркуляційний насос, який необхідний для роботи в режимі антизамерзання: у разі закінчення палива і падіння температури, вода буде періодично прогоняться по системі, що не дозволить їй замерзнути.
Димар
В ідеальному варіанті, димар обов’язково повинен бути добре утепленим. Його висоту не слід робити менше 6 метрів. Перетин залежить від виду пристрою. Жоден твердопаливний котел не може працювати без димаря, тому не варто економити на облаштуванні, тому що це негативно позначається на тривалості служби котла.
Додаткові вимоги
Для підтримки працездатності котла на високому рівні небажано:
- знижувати температуру теплоносія нижче 60C;
- допускати надто велику тягу;
- топити котел картоном, пластиком, будівельними відходами;
- дозволяти розподільнику повітря занурюватися в вогнище занадто глибоко.