З минулого тижня всі активи компанії, включаючи флот з 150 суховантажів і контейнеровозів, а також контейнерні термінали у всіх найбільших портах світу, заморожені. Банки кредитори, включаючи найбільший в Кореї Korea Development Bank, відмовилися від допомоги компанії, яка загрузла в боргах, загальна сума яких досягла 5 млрд доларів на кінець 2015 року.
В даній ситуації можна не сумніватися, якби бухгалтерія підприємства здійснювалася належним чином, настільки фатальних наслідків можна було би уникнути. А щодо основних причин банкрутства, то експерти, насамперед, відзначають падіння обсягів світової торгівлі та надлишок транспортних потужностей. Так, вартість оренди середнього контейнеровоза впала з 26 тисяч доларів в день в 2015-му році до 13 тисяч на даний момент. В результаті цього чистий збиток Hanjin за півріччя сягнув позначки 420 млн. доларів США.
Банкрутство Hanjin, якщо відбудеться, стане найбільшим за всю новітню історію світової транспортної галузі, стверджують аналітики Alphaliner: порівнянний за масштабами крах був хіба що в 1986 році у морського перевізника United States Lines.
Остаточне рішення про майбутнє компанії прийме суд. Глава Мінфіну Південної Кореї Йо Ільхо заявив, що уряд виступає за якнайшвидшу реструктуризацію.
Іншим наслідком заморожування активів Hanjin може стати тимчасовий параліч світової торгівлі і глобальних ланцюжків постачань. Затримки по відправці ряду товарів з Кореї можуть досягти 2-3 місяців, попередило міністерство торгівлі країни.
Зараз судна компанії заблоковані в портах Шанхаю, Сяминя (Китай), Валенсії, Савани (США). Одне судно заарештовано в порту Сінгапуру. Кредитори та партнери Hanjin побоюються, що компанія не зможе сплатити борги та інші зобов’язання.
До речі, Hanjin в 2015-му році займала 7-е місце в світі за обсягами контейнерних перевезень, а на сьогоднішній день акції компанії впали на 24%.