Створена тканина, що самоочищається за допомогою світла

Незважаючи на те, що пральні машини певною мірою революціонізували наш побут, прання може доставляти немало клопоту. Білизна псується, мнеться, іноді брудниться при розвішуванні, а на сам процес автоматизованого прання витрачається значна кількість води і електроенергії. Напевно, кожен з нас погодився б мати одяг, який завжди залишається чистим абсолютно без прання. Тим більше, що сучасні хімічні пральні порошки, пасти та рідини суттєво шкодять здоров'ю.

На наше щастя, австралійські учені недавно винайшли таку «магічну» тканину. Трохи сонячного світла – ось і все, що необхідно для очищення інноваційного текстильного матеріалу з наноструктурами. Ви можете скільки завгодно потіти і покриватися пилом - в сонячний день виконані з такої тканини футболка, або штани будуть швидко очищатися самі по собі, і на вашому одязі не залишиться ні плямочки. Справжня знахідка для тих, у кого на постійні прання не вистачає часу, а на великий гардероб – грошових коштів.

Співробітникам Мельбурнського технологічного інституту вдалося знайти не тільки вкрай ефективний, але також досить дешевий і простий спосіб вирощування спеціальних наноструктур, що розкладають бруд під впливом сонячного світла. Всі відходи непомітно зсипаються вниз. Замість прання одяг, виконаний з такого текстилю, можна залишати ненадовго під ультрафіолетовою лампою, періодично прибираючи залишену від обробки світлом невелику кількість пилюки, яку ми і так щодня збираємо пилососом.

Можливо, використовуючи цю технологію в майбутньому будуть виробляти брезент, і інші технічні тканини, а наразі їх можна по вигідній ціні придбати в компанії ТТУ.

Створюючи дану технологію, австралійці надихалися напрацюваннями фармацевтичної та агрохімічної галузей промисловості. Самоочисний текстиль з 3D-структурами, на думку дослідників, може стати незамінним для людства. Спершу технологію, зрозуміло, необхідно максимально ретельно протестувати, однак вчені вже зараз можуть з точністю сказати, що їх інновація майже близька до досконалості.

Описувані наноструктури складаються з срібла і міді. Вони поглинають ультрафіолетове випромінювання, і в тканині утворюються так звані «гарячі електрони», що вивільняють енергію. Саме ця енергія використовується для розкладання органічних речовин і бруду.

Вчені провели лабораторний експеримент, просочивши шматок білої тканини вишневим соком і потім помістивши його під ультрафіолетовий світильник. Мікроскопічний аналіз показав, що текстиль почав очищати сам себе вже через шість хвилин. Минуло ще п’ятдесят сім хвилин, і тканина прийняла колишній світлий вигляд, тобто стала в нашому розумінні ідеально чистою.