Нова технологія буріння дозволить проникнути в надра Землі ще глибше

У 2005 році була пробурена найглибша в світі свердловина, яка досягла шару нижче кори Землі, глибина буріння досягла понад 12 кілометрів. Тепер, з новою технологією буріння, розробленою спочатку для нафтогазової промисловості, стане можливим досягнення буріння на ще більші глибини.

В рамках проекту International Ocean Drilling, компанія AGR Drilling Services розробила технологію Riserless Mud Recovery (RMR), за допомогою якої можна буде бурити свердловини на рекордну глибину. Ця технологія є технологією буріння розчином абразиву під високим тиском. При бурінні використовуються два розчини: один, абразивний, для буріння, і другий, для забезпечення герметизації свердловини, що перешкоджає попаданню в свердловину морської воді. Таким чином, відпадає необхідність зовнішньої герметизації свердловини і необхідність використання відвідних трубопроводів, оточуючих бур.

Спочатку ця технологія була розроблена для буріння нафтових і газових свердловин на мілководді, але, як виявилося пізніше, вона ідеально підходить і для глибоководного буріння.

Варто зазначити, що суттєвих успіхів у цій сфері досягла бурова компанія ПНГ, яка зараз надає великий спектр послуг буріння і обслуговування свердловин.

Глибоководне буріння привабливо тим, що в цих місцях товщина земної кори значно менша, тому для досягнення великих глибин свердловин потрібно пробурити менш глибоку свердловину. За попередніми розрахунками, використовуючи нову технологію можна пробурити свердловину глибиною 9000 метрів, використовуючи спеціальне плавуче судно.



На сьогоднішній день судном здатним виконувати подібні завдання є “Chikyu Hakken” (фото вгорі), відоме також під назвами “Earth Discovery” і “Godzilla-Maru”. Управління діяльністю цього судна здійснює японський Центр досліджень глибин Землі (Japanese Center for Deep Earth Research), фахівці якого за допомогою цього плавзасобу реалізовують наукову дослідницьку програму Integrated Ocean Drilling Program.

Судно “Godzilla-Maru” розроблено таким чином, що з його допомогою можна пробурити свердловину, глибиною сім кілометрів нижче рівня морського дна, яка пройде крізь верхній шар порід і крізь мантію Землі. Така глибина буріння дозволить новій свердловині стати найглибшою у світі, пробуреної на дні океану.

Проникнувши в мантію Землі, бур судна буде доставляти на поверхню зразки порід, вивчення яких багато розповість вченим про внутрішню будову нашої планети і про те, як це впливає на виникнення землетрусів. Так само, використовуючи матеріал цих зразків, будуть виконані роботи з пошуку слідів життя та життєвих форм, що мешкають в земних глибинах, якщо такі є.